« sevimli kekler | Main | portakal reçeli »

04/09/2003

Comments

yasemin

bende severim bu reçeli ama hep hazır alırım.bçğürtlenleri toplamak hem zor hem de bulması zor

Köksal TÜFEKÇİ

Sitenizdeki bu çalışmanızdan dolayı size çok teşekkür ederim.Ben Doğu Karadeniz de yaklaşık on yıldır böğürtlen ahududu ve yabani mersin
üretimi ile ilgili gerek doğal gerekse kültürü ile ilgili çalışmaları olan birisiyim.Benim bu alanlardaki üretimim!Ahududu:5000 kg
Yabanimersini:4000 kg
Böğürtlen :1000 kg

vahdettin kolay

konya seydissehır de boğurtlen uretımı yapmak ıstıyorum yardımcı olmanızı rıca ederım selamlar

MEHTAP KOÇAK

Böğürtleni ve reçelini çok severim. Şu aralar aşermekteyim, canım çok isteği için eşim aramış ve bulmuş sağolsun biraz yedim ve arta kalanını reçel yapmak istedim. Hayatımda hiç reçel yapmadım ilk deneyimim olacak umarım başarırım. Yalnız reçelin piştiğini nasıl anlayacağım onda kararsız kaldım. Ayrıca şunu eklemek istiyorum böğürtlen çocukluğumun meyvesi, ben Aksaray'da yaşıyorum ve buralarda dağda , bahçede yabani olarak yetişir ve kimse özellikle böğürtlen yetiştirmez, eskiden annanem ve babannemin bahçesinde vardı, böğürtlenlerin olgunlaşmasını dört gözle beklerdik, olgunlaştıktan sonra yerdik ama üzerimizde kirlenirdi ve lekesi çıkmazdı, sonrada üzerimiz kirlendiği için annemden bi güzel dayar yerdik . Şimdi ne bahçe kaldı nede böğürtlenler.

GARFİ

MERHABA. BEN SİTEYİ YENİ KEŞFETTİM:) BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM.BÖĞÜRTLRN REÇELİ YAPTIM FAKAT REÇELİM SOĞUDUKTAN SONRA ÇOK SERTLEŞMİŞTİ:(NEDEN OLMUŞ OLABİLECEĞİ KONUSUNDA BİR FİKRİ OLAN VARMIDIR :)

Hasan

Doğal olarak sonbaharda,insanların ekolojisini bozmadıkları yol,su kenarlarında çok bulunur.Halk arasında eskiden"Gür Üzümü"olarak adlandırılırdı.Bazı arkadaşların dediği gibi toplaması zordur.Hele çalıya dokunmamış bisi için...Herkes hem meyve olarak hem reçelini çok sever.Bildiğim kadarıyla meyve reçeli yapmanın ustalığı son derece dikkat ve hüner ister.Sabırla ilgilenirseniz mutlaka öğrenir başarırsınız ve afiyetle yersiniz.

tuğba

öncelikle sitenizi bende yeni keşfetmiş bulunuyorum.yukarı da mehtap koçak hanımın sorusunu gördüm yanıtlamak istiyorum böğürtleğen reçelini çok uzun süre pişirdiğiniz için çok sertleşmiştir.çözüm olarak sukaynatıp içine ilave edip tekrar kaynatabilirsiniz tecrübelerime parelel olarak yanıtladığım için işe yaradığını göreceksiniz.

rabia

bende hemen hemen her basi SIKISINCA sitenize bas vuranlardanim.ben almanyada olmama ragmen her yil duzenli olarak kendime ait bahcede bogurtlen cikiyor,bunu en guzel yiyerek degerlendiriyordum ama bugun recelini yapma arzusu kapladi ve pc yi direk acip sitenize ani giris yapmak oldu,bogurtlen cok sirin kiskirtici cilgin bir meyve ve hayatimdaki ilk deneyimim bu yaramaz meyveyle olucak kollarimi yukari dogru cektim ve artik tarifinizi uygulama vaktim geldi insallah cok guzel olucak saygilarimla..

nurettin

bögürtlen nelere faydalı oldugunu nelere faydaları oluyor

birgul

http://www.davetci.com/bitki_ahududu.htm

bogurtlenin faydalarini soran arkadasim su web sitesine giderseniz okyabilirsiniz.Ben ABD'de Oregan da yasiyorum burada parklar bogurtlaen dolu ve az once topladim simdi recele baslama sirasi.Bir bebek bekleyen anne yazmis bogurtlen dogumda kaslari gelistirmesi faydasiyla yardim ediyormus ve kanamanin az olmasina etki ediyormus.Insallah recelim guzel olur ve ramazanda sahurda ikram edebilirim

CEREN

YA BEN NE ARASAM BULUYOM BU PORTAKAL AĞACINDA TARİF İÇİN TEŞEKKÜRLER SELAMLAR SEVGİLER

rcp

siteyi ben de yeni keşfettim, faydalı bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler...

rcp

teşekkürler...

HANDAN DOYURAN

bu reçeli ilk kez kendim yaparak deneyeceğim.çok şifalı olduğunu söylüyorlar.umarım güzel olur.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)