kış hazırlıkları; bölüm:1
zaman kapsülü

kış hazırlıkları; bölüm:2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pazar günü babamla birlikte inebolu pazarı'na gittik. babam yalova pazarı kadar güzel olmadığını bir daha kesinlikle gelmeyeceğini söyledi ama ben reçel yapmak için gereken herşeyi toplayıp geldim. ilk önce nemide hala'nın anlattığı kızılcıklı erik reçeli'ni yapmaya başladım.

  • 1 kg. ufak mürdüm eriği 
  • 350 gr kızılcığı 
  • 4 su bardağı şeker 
  1. 1 kg. ufak mürdüm eriği ve 350 gr kızılcığı yıkayıp ikiye böldüm. çekirdekleriniçıkarıp ayrı ayrı tencerelerde 3-4 dakika haşladım. (erikleri epeyce büyük bir tencere haşlayın, kızılcıklar için ufak bir tencere yetiyor). halanın dediği gibi orta boy bir tencerenin üstüne bir tel süzgeç yerleştirdim ve eriklerle kızılcıkların sadece kabukları + biraz posaları kalana kadar süzdüm. (posaları eklemiyorsunuz) sonra tencereye 4 su bardağı şeker döküp 1, 1-5 saat iyice reçel kıvamına gelene kadar pişirdim. bir de hiç su eklemedim. ben az yaptığım için limon koymadım ama çok yapınca 2-3 damla limon koymak gerekiyormuş... bu arada meyveleri haşladığım suları birleştirip 2 su bardağı şeker ekleyerek şerbet yaptım. soğukken tadı çok güzel oluyor... ikinci olarak böğürtlen reçeli yaptım ama bu sabah evden çıkarken hala ocağın üstünde olduğu için resmi yarına kaldı. bir kilo böğürtleni iyice yıkayıp, suyunu süzdürüyorsunuz. sonra bir tencereye alıyor, üzerine 5 su bardağı şeker döküp bir gece bu halde bekletiorsunuz. ertesi sabah hiç karıştırmadan kısık ateşte bir saat pişiriyorsunuz. ateşten almaya yakın gene 2-3 damla limon döküyor, soğutup kavanozlara boşaltıyorsunuz. not: her iki reçelin de pişirilmesi esnasında üzerinde oluşan köpükleri kaşıkla almak gerekiyor...

Comments

yesim

bu güzel tarif sayesinde ilk reçelimi de yapmış oldum. sonuç mu? annemden ve teyzemden 10 puan aldı. teşekkürler hatice.

yasemin

''pazar günü babamla birlikte inebolu pazarı'na gittik.'' diyeyazmışsın hatice nerde buinebolu pazarı kastamonu da falan mı

Aslı Akgün

Mrb Hatice ben sitenizi yeni keşfettim.Mutfak konucunda çok acemiyim. Fakat senin siteni keşfedene kadar tabi. Dün senin mantar kurabiye tarifinden yaptım çok güzel oldu. Umarım misafirlerimde beğenir. Tariflerini çok beğendim. Senin sayende mutfağı sevcem galiba.
Birde bana poğaça tarifi lazım bu pastanelerde yapılan tarzda yumuşak poğaça yardımcı olursan sevinirim

ayten kos

harika bir site. yeni keşfettim ve müptelası oldum.
Üye olunabiliyor mu?

nazife

Merhaba ayten kos, sağ tarafta bulunan forum yazan yeri tıklarsan üye olabilirsin.

burcu yıldız

çok güzel tarifler veriyorsunuz böyle bir site yaptığınız için teşekkür ederim.yeni evliyim ve bu tarifler bana kayak oluyor.nede olsa erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor.tekrar teşekkürler.

sevgi

merhaba sitenizi şubat ayından beri takip ediyorum.Tarifler süppper.Yaptığım yemeklerle kocamın kalbini fethetmiş bulunuyorum teşekkürler

filiz

bende sizi yeni bulanlardanım.bulupta mutlu olanlardanım.sizden ricam tam ölçülü kuru kaysı reçeli tarifi.yazarsanız mutlu edersiniz.mutfağınız berektli olsun.

nevriye

Merhaba ben sizi birsenedir takip ediyorum ama ilk defa birseyler yazmak istedim, siteniz harika bugünde recellerimi yaptim size tesekkür etmek istedim. Herkese hayirli ramazanlar diliyorum

+sedefçelik

tariflerinizi birebir yapıp yorumlu şekilde yazmanız harika patlıcan turşunuzu bekliycem

@cansu

yemekler harikaaaaaaaaaa

züleyha

valla reçeller konusunda çok acemiydim 1-2 reçel tarifini uyguladım .reçel yemeyen eşim bile çok beğendi .teşekkürler :)

nejla

merhaba ben evde reçel yapıyorum kendim. kayısı çilek ve vişne reçelleri yaptım fakat çok ilginçtir bi müddet sonra reçellerim küflenmeye başlıyo yeşil renkde küf atıyor bu konunun nedeni hakkında bir fikriniz var mı?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)