marshmallow kar taneleri
Köfteli & nohutlu çorba

tropikal meyveli italyan pudingi (panna cotta)

italyan_pudingi.jpgaslında şu anda rakamlar, veritabanları, vs. ile uğraşıyor olmam lazım ama ben küçük bir ara verip bayramda büyükbabama nasıl bir tatlı yapabilirim diye düşünüyorum... büyükbabam hafif tatlıları çok seviyor ve ben ne zaman Ankara'ya gitsem bana krem şantili pastalardan yaptırıyor. bon apétit dergisinin ocak 2003 sayısındaki italyan pudingi tarifini görünce de aklıma hemen o geldi. bu puding 2002'nin en güzel tarifleri bölümünde yer almış. belki bu bayram büyükbabam için yapabilirim. ama önce evde denememde fayda var...

 

 

 

 

 

puding için gerekenler;

  • yemek kaşığı su,
  • 2 çay kaşığı jelatin,
  • 1 su bardağı krema,
  • 7 yemek kaşığı toz şeker,
  • 3/4 çay kaşığı vanilya esansı,
  • 2 su bardağı küp küp kesilmiş tropikal meyve (kivi, muz, vs.),
  • 2 su bardağı buttermilk. (buttermilk de gene bizde olmayan birşey. bunu yerine yoğurt kullanabilir veya 1 yemek kaşığı sirke veya limon suyu+1 kaptan 1 yemek kaşığı eksik sütü karıştırıp, odada 10 dakika bekletip kendiniz hazırlayabilirsiniz.)

Hazırlanışı:

  1. 2 yemek kaşığı suyu küçük bir kaba dökün. üzerine jelatini serpin. 10 dak. bekletin. krema ve şekeri orta boy bir tavaya koyun. orta ateşte şeker eriyip karışım ısınana kadar karıştırarak pişirin. (kaynamasın). ocaktan alın, jelatinli karışımla jelatin tamamen çözülene kadar karıştırın. oda sıcaklığında 45 dak. bekletin.
  2. yoğurdu (buttermilk) ve vanilyayı kremaya ekleyin. karışımı süzgeçten geçirin. 6 muhallebi kabına 3/4'ünü kaplayacak şekilde paylaştırın. buzdolabında 6 saat ya da 1 gün bekletin. ertesi gün keskin bir bıçağı pudinglerin kenarlarında gezdirin (gevşemeleri için). her birini teker teker 30-45 sn. boyunca 2cm derinliğindeki sıcak suda tutup hızla tabağa ters çevirerek koyun. üzerlerini meyvelerle süsleyin. (fotoğraf : bon apétit ocak 2003 : jacqueline hopkins) (buttermilk alternatifi: ruki.org)

Comments

betul

bu puding nasıl bu kadar beyaz olabiliyor?

ayla

bu tarifin orjinali hangissitede bide un koyulmadanmı yapılıyor buttermilk yerine lor kullanılabilirmi.2 su bardağı buttermilk kullanılıyorsa yapmak için 2 bardak süt mü kullanacağız

ozgur

icinde kivi veya muz olan bir puding nasil bu kadar beyaz olabiliyor bir puf noktasi var mi
tsk.

Gida. Muh.

Bu puding nasil bu kadar beyaz oluyor diye sorulmus. Sebebi un yada nisasta kullanilmamasi olabilir. Jel nisastanin jelatinizasyonuyla degil, jelatin sayesinde elde ediliyor. Aslinda bakarsaniz bu tarif jelatin jeli icine hapsedilmis krema tarifi. Krema gibi zaten goruntusu. Yuzde 35 yagli, agir krema kullaniliyor. Aslinda bakilirsa hic dedelere uygun hafif bir tarif degil. Buttermilk fermente bir urun. Kendine has hos, degisik bir aromasi var. Yogurtla buttermilke benzeyen bir sey yakalanir ama aromayi benzetmek mumkun degil. Turkiye'de gida endustrisi cok hizli gelisiyor, en kisa zamanda sour cream ve buttermilk'in piyasaya surulecegini dusunuyorum.

fusun_35

jelatini nerden bulabilirim?

Ruveyda

Anladığım kadarıyla meyveler pudingin içine değil üzerine, süsülemek amaçlı konulmuş.Ondan bu kadar beyaz.

emre çiftci

her keze merhaba.alternatif bir recete sunmak istedim panna kotta için :
yarım litre krema
yarım su bardağı süt
1 bardak toz şeker
4 adet jelatin.
bir pastane şefi olarak bu receteyi kullanmanızı tavsşiye ederim.

Sibel Cklr

merhaba, bugüne kadar jelatini hiçbir yerde bulamadığım için panna cotta yı bir türlü yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim..

kerim ağca

slm evet güzel lezzet dolu bir trif burd bulunan birbirinden güzel şeyler
teşekür ederim bu yapılan lezzeti bizlerle paylaştıgınız için

simge ümek

ben de bi kere yemiştim gerçekten muhteşem bi pudig...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)