çikolatalı fransız keki
kişnişli ve zeytinli kereviz salatası

kalmuk çayı

kalmuk çayı

cumartesi akşamı mail hesabımı kontrol ederken bir vakfın müdürü olan rengin hanım'ın maili ile karşılaştım. rengin hanım portakal ağacı ile ilgili çok güzel yorumlarda bulunup, beni ertesi sabahki vakıf kahvaltılarına davet etmişti. biz de pazar sabahını rengin hanım ve diğer vakıf üyeleri ile geçirdik. benim açımdan oldukça bilgilendirici geçen bu kahvaltının sonunda rengin hanım bize babasından öğrendiği kalmuk çayı'nı ikram etti. çok ilginç bir tadı olan (biraz sahlepi andıran) bu çayın tarifini internette buldum. iki farklı adreste de aynı kaynağa dayandırılarak verilen tarif şu şekilde:

malzemeler:

  • yarım su bardağı labada (efelek otu)
  • 4 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

hazırlanması:

  1. labada kurutulur ve tohum kısımları 4 su bardağı suda haşlanır.
  2. üzerine süt ve tereyağı eklenerek sıcak servis yapılır. ekleme: rengin hanım kendi tarifini göndermiş:
  3. sap (sapları ile birlikte) LABADA tohumunu iyice yıkayıp ve hatta biraz tuzlu suda bekletilerek büyük bir tencerede kaynatılır , birkaç saat ağır ateşte demlenmeye bırakılır. Daha sonra temiz bir kaba süzülerek bir kenara alınır. Başka bir tencerede tahminen 1.5 litre süt kaynatılır (gerekirse sonradan ilavelerle bu ölçülerde değişiklikler yapılabilir). Bir kapta tahminen 10 tatlı kaşığı un, tuz, karabiber, demlenip beklemeye alınan (soğuk) labada tohumu suyu ile koyu boza kıvamına getirilir ve devamlı karıştırılarak kaynayan süte ilave edilir. Arkasından sütlü kahve rengi alana kadar demlenmiş çaydan ilave edilir. Ben şimdiki sütler yağsız olduğu için kaynama sırasında biraz tereyağı da ilave ediyorum. Çayın tadı yeteri kadar tuzlu ve labada tohumunun kekremsi tadı hissedilir kıvamda oluncaya kadar ilavelerde bulunularak kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. En sonunda fincanlara koyarak yanında tereyağı ve karabiber ile servis edilir. not: rengin hanım, davetiniz ve yakın ilginiz için tekrar çok teşekkürler! kaynak: devlethan koçer & rengin yurdakul

Comments

Mevhibe Cinar

Selam Hatice,

Biz bu caya Kaymak Cay deriz ve selame ile birlikte iceriz. Cok guzel olur. Annem biraz bildigimiz siyah cayi demleyip ekler ve birazda karabiber.

sevgiler

aslı

Size kalmuk çayın faydalarını söyleyeyim dedim. soğuk algınlığına ve gribe birebirdir. kesinlikle çok iyi geliyor. Aslında kalmuk çayı kalmuk otundan yapılırmış. ama bu ot sadece kafkasyada varmış. o yüzden bizde normal çayla yaparız. ama hiç labada ile denemedim. bir de böyle deneyeceğim.

hatice

aslı ve özlem verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. özlem labada çaya hoş bir tat veriyor, umarım sen de beğenirsin.

serdar

Bu çay aslında benim aileme özgü bir çaydır;isminide ailemizden alır KALMUK.Aslında gerçeği Uzunyayla'da da bulunur.Çerkezlerin sevdiği bir içecektir.Yanında da MIRIPA denen bir ekmekle tadına doyulmaz.

Sibel EREN

Merhaba,
Ben siteyi dün buldum, bir tesadüf eseri.Ama çok beğendim.Nasıl üye olucam.Onu beceremedim.Yardımcı olursanız sevinirim.
Site yapımcısına teşekkürler.
Güzel olmuş ellerinize ve yüreğinize sağlık...

Hoşçakalın

Sibel EREN
İSTANBUL

Bahar ŞAHİN

yeni tanıştık:)

huriye

Sibel hanım
Bende sizin gibi üye olmayı beceremeyenlerdenim.

Hatice

Huriye hanım, eğer tarif defterine üyelikten bahsediyorsanız buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Bahar hanım, tanıştığımıza memnun oldum :)

ahmet Kalmuk

serdar sen bu ismi nerden aldi aslin nereli bu soyadi banada ait (KALMUK)nekadar zamandir bilmem belki 1000 sene

BERKAY

sibel eren ismi dikkatimi çekti de acaba benim tanıdığım sibel erenmi bu yoksa.

emine

Acaba labada dediğiniz ot Uludağ da çokça rastladığım, yapraklarından sarma yapılan uzun boylu bitkimi.Mercimek şeklinde tohumları oluyor.

ZEYNEP

soyadımı araştırırken bu bölüme rastladım.KALMUK lardanım:)

aziz kalmuk

kalmukcayini deneyecegim benimde soyadim kalmuk

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)