gelecek program
geçmiş olsun Mine!

minik paylar

Mini_pie_1_1

perşembe günü uzun bir aradan sonra notmartha'nın sitesine bakarken tiny pies isimli yazısını gördüm. megan sitesinde hazır pay hamurundan daireler kesip muffin kalıplarına yerleştirmiş. bunu nasıl yaptığını da adım adım anlatmıştı. benim çok hoşuma gittiği için akşam eve geldiğimde ben de minik paylar yapmak istedim. burada hazır satılmadığından pay hamurunu kendim hazırladım. şekil örnekleri için de bu sayfadan yararlandım.

payların içlerini yeşil elma+toz şeker + tarçın ile doldurdum. siz isterseniz  farklı içlerle de hazırlayabilirsiniz. amerika'dakiler de hazır pay hamuru + pay içi ile daha kolay yapabilir.

Mini_pie_2

pay hamuru:

  • 2,5-3 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket soğuk margarin (250gr), küçük küpler halinde kesilmiş
  • 1/4 veya 1/2 su bardağı buzlu su*

* bir su bardağına 4-5 buz kalıbı koyun. üzerlerine çok az su ilave ederek buzların tamamen erimesini sağlayın.

hazırlanması:

  1. unu, tuzu ve şekeri mutfak robotunda karıştırın. margarin küplerini ekleyip 10 saniye karıştırın.
  2. robot çalışır vaziyette iken suyu kapağın üst borusundan çok yavaş ilave edin. yaklaşık 30 saniye karıştırın. karışan hamuru tezgaha alıp disk şekli verin. streçleyip buzdolabında bir saat bekleyin.
  3. bir saat sonra hamuru merdane ile açın. büyüklü küçüklü daireler kesin. büyük daireleri kalıplara yerleştirin. dilediğiniz iç ile doldurun.
  4. hamurların kenarlarına yumurta beyazı sürün. küçük daireleri istediğiniz şekillerde süsleyip payların üzerlerine kapatın. 200C'de üzerleri kızarana kadar pişirin. eğer içleri hala tam pişmemişse üzerlerine alüminyum folyo kapatıp bir süre daha pişirin.

notlar: 1. eğer hamur suyu eklediğinizde hala kırıntı halinde ise su az gelmiş demektir. bu durumda hamuru karıştırarak bir yemek kaşık kaşığı ile azar azar su ekleyin.

2. disk şekli verirken hamuru çok fazla yoğurmamaya özen gösterin.

Comments

aysegul

ayyy hatıce ne kadar karısık geldı bana bu.. ama cokda lezız gozukuyor..
ama ınsan bunları yemege kıyamazkı......
yuregınıze saglık....

Hatice

tahmin etmiştim karışık geleceğini :) ben ingilizce tarifi birebir çevirdiğim için öyle oldu herhalde. aslında kolay; hamuru yap, buzdolabında beklet, sonra açıp şekil kes. hepsi bu.

Emel

Hatice ellerine saglik,
cok seker seyler bunlar. Yine profesyonelligin one cikmis.
Ufak bir sey eklemek istedim. Bu aralar Mine (teatime) soguk alginligi sebebiyle rahatsiz. Belki gecmis olsun demek isteyenler olabilir diye habervereyim dedim...
Sevgiler..

aysegul

deneyecegım hatıce tesekkur ederım .... su soguk su kısmı neden...?

Emel

kac adet cikti bu malzemeden

arzu c

cok guel bir tarif vede cok seker pie lar bunlar:)yakin zamanda yapacagim bi recipe..paylasimin icin tesekkurler hatice,

Selamlar,

Hatice

Emel, haber verdiğin için çok sağol. hamurdan da yaklaşık 12 pay çıkıyor.

Ayşegül, margarin ve suyun çok soğuk olması gerekiyor. yoksa hamur iyi olmuyor.

Arzu, inşallah beğenirsin.

efsane

cok sirin olmuslar ellerine saglik..

Cancan

Merhaba Hatice..

Oglum oldu, neredeyse 2.5 aylik simdi. Arada siteye girdim ama cevap yazamadim, malum yeni annelik, zor. Bu paylari yapicam ama ic olarak sen ne kullandin, biraz fikir verir misin? Cok cok tesekkurler. Hoscakal.

arzu c

Cancan,

pie larin resimlerinin hemen ustundeki haticenin yazisini copy-paste ediyorum"payların içlerini yeşil elma+toz şeker + tarçın ile doldurdum. siz isterseniz farklı içlerle de hazırlayabilirsiniz. amerika'dakiler de hazır pay hamuru + pay içi ile daha kolay yapabilir":)buarada bebegin hayirli olsun,Allah salih kullarindan hayirli evladlardan eylesin,guzellikler hep onunla olsun...
Selamlar,

Cancan

Tesekkurler Arzu. Amin, dualarin hepimiz icin insallah.. Cok cok tesekkurler. Ic icin yardimin icin de tesekkurler.

Sevgiler, hepinize.

Hatice

Cancan, senden tekrar haber aldığımıza çok sevindim! inşallah bebiş biraz izin verir de ara sıra yazabilirsin.

Semanur

Hatice biraz cahilane bir soru olacak belki ama,bu
pay hamuru yerine milföyle uygulanabilirmi,çok şirin görünümleri olduğu için 11 yaşındaki kızımla birlikte yapacağım.Mutfağa ısınsın da Hatice Ablası gibi becerikli olsun istiyorum.Şimdilik kendine has bir keki,kandil simidi ve süslü püslü bir salatası var.Önceki yıllarda benden önce okuldan gelip evde hazır yemek yoksa kardeşine çorba pişirme denemeleri olmuş,bir paket margarini eriterek veya hiç yağsız çorbasını karıştırırken eve gelmiştim.Sevgiyle kalın.

hanzade

sevgili hatice,

sen her ne kadar site üzerinde bi ataletten bahsetsende ben senin hızına yetişemyorum!!! demek bi de atalet olmasa nasıl takip edicez seni kimbilir :)

masaAllah subhanAllah arkadaşım...

ben daha armutlu zencefilli payları yapamamışken bu paylar geldi..hadi bunları da bıraktım bi sürü tarif geldi ben daha detaylı okuyamadım bieeee :)

neyse artık, zamanla arayı kapamaya çalışıcam :)

müge

yaklaşık bir haftadır siteye bakmıyordum bugüne hepsi birikti mesayim bitiyor ben hala gözümü siteden ayıramıyorum.ellerine sağlık hatice daha bakamadığım yada tarifini alamadığım tarifler var. yarın kaldığım yerden devam edeceğim zamanın nası geçtiğini anlamadım.sevgiyle kal...

Hatice

Semanur, dün yazamamıştım, isterseniz milföyü çatalla delerek deneyebilirsiniz. inşallah kızınız benden kat kat becerikli olur.

hanzadeciğim artık size kalabalık bir misafir grubu geldiğinde denersin.

sağolasın müge. sen de sevgiyle kal.

berna

harika görünüyorlar:D hımmmm. mutlaka deniyeceğim haticecim

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)