Previous month:
July 2008
Next month:
September 2008

August 2008

Tatil Bitti...

Nesos1

Tatil bitti, evimize döndük nihayet. Bir sonraki gezi için planlar yapmaya başladık bile, sadece bu sefer içinde çamaşır makinesinin olduğu bir araba bulmak istiyorum. İlk hafta annane, büyükbaba, dayı teyze ve Meryem abla karmasıyla kendinden geçen Ayşe İkbal'in mutluluğu, ikinci hafta babanne, dede ve amca üçlüsüyle iyice arttı.

Cunda'da annanelerle Lezzet Durakları kitabına yeni eklenen bir mekana gittik ilk hafta, ama hayal kırıklığına uğrayınca ikinci hafta babaannelerle gene Cunda'nın yolunu tuttuk. Bu sefer Nesos yerine Bay Nihat'a gittik.

Nesos2

kabak çiçeği dolması

Nesos4

lor böreği

Ayvalık'a yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye edeceğim bir yer daha var, Kürşat Zeytinyağları. Çarşının hemen girişindeki çok güzel bir dükkanda özenle seçilip hazırlanmış zeytin ve zeytin ürünleri satıyorlar. Oraya kadar gidemiyorsanız bir yerleri de Nişantaşı'nda varmış, ama ben her sene Ayvalık'a gitmeyi tercih ediyorum.

Sahintepesi1

Altınoluk tarafına geçince yine her sene uğradığımız Şahin Tepesi'ne gittik. Körfez'e bakan harika bir manzaraya sahip bu mekanda bize tuzda levrek önerdiler.

Sahintepesi2

Levrek kaya tuzuna sarılarak fırında uzun bir süre pişiyor, daha sonra tuzu kırıp servis yapılıyor. Tuzun yakılmasının gereği yok ama aksiyon oluşturması açısından güzel oluyor.


Çanakkale

2

Ön not: gazete yazılarımın son ikisi burada & burada

Sitenin adını Portakal Ağacı, Günlük Gezi Maceraları olarak değiştirsem mi?  Bu ara keşifler yapmak yemek yapmaktan daha keyifli gözüküyor. Bu yazıyı da önemli bir düğün için hafta sonu İstanbul'a döndüğümüzde yazıyorum. Bir de ben Ayşe İkbal rahatsız olur diye korkarken onun benden daha çok keyif aldığını görünce bizim keşifler de arttı. Geçen ayki keşif yerimiz Çanakkale idi. İş için yapılan bir seyahate biz de anne-kız dahil olup ilk kez Gelibolu'yu gezdik.

1

3

Portakal Ağacı'na yazabileyim diye biraz araştırma yapıp yolumuz üzerindeki Keşan'dan geçerken meşhur satır eti denedik. Biz Kavaklık'ta durduk. Yemekten sonra doğruca savaş alanlarını görmeye gittik. Çanakkale'de çektiklerimiz:

4

Yaralı düşman askerini taşıyan Türk askeri

5

Avusturalyalı askerlerin mezarları

6

Anzak koyu

8

Türk şehitlerinin mezarları

10

11

Çanakkale'deki balık lokantası Yalova Restaurant

12

Küçük otellerden bulduğumuz Kervansaray Oteli

13

Son durak: Aynalı Çarşı

Bir sonraki rotamız Ayvalık-Edremit bölgesi!