Previous month:
January 2010
Next month:
March 2010

February 2010

Anne Sofrası

Annesofrasi1

Öncelikle yorumları, e-postaları ve telefonları ile oğlumuzun sevincini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Sizlerin mesajlarını okumak son birkaç haftada dış dünya ile bağlantımı sağlayan en önemli şeydi.

Musab doğmadan kısa bir süre önce "Ayşe İkbal doğduktan ne kadar sonra yazmaya başlamışım" diye merak etmiştim. O zamanlar 1 ay yazmadığımı fark edince bu süre gözüme çok uzun gelmişti. "Musab da bu kadar duramam herhalde" demiştim kendi kendime nasıl yeniden gördümki bu ilk günler hemen geçiyormuş. Birkaç saat içinde 4. haftamız doluyor ve ben ne zaman ilk ayı devirdik anlamadım bile.

Hem kızımın tepkisini merak edenler hem de ileride gülümseyerek hatırlamam için hemen belirteyim Ayşe İkbal hayatındaki bu yeni insana ilk başta adapte olmakta zorlandı. Hastanede kaldığımız günlerde bebekle göz göze gelmemeye özen gösterdi. Bir kardeşi olacağından haberi olsa da kardeşinin doğduğunu ve annesinin yanındaki bebeğin kardeşi olduğunu kabullenmek istemedi başlarda. 2 gün boyunca bizi her ziyaretinde "kendi evimize gidelim anne" diyerek annesinin yüreğini paramparça edip zorla geri toparlanmasına sebep oldu. Sonradan eve dönünce okulunun da bir hafta tatil olmasının etkisiyle bebeğe iyice alıştı. Şimdilerde her ne kadar kıskansa da "ki bunu çok doğal karşılıyorum" kardeşine karşı oldukça korumacı davranıyor. Süpürge açıksa kardeşi uyancak diye kızıyor, ben bebeği giydirirken "anne, yavaş ol!" diye beni eleştiriyor.

Annesi de kızı ve oğlu arasında mekik dokuyup bizden çok daha az imkanlara sahip annelerinin iki ve daha fazla çocukla nasıl başa çıktıklarını kara kara düşünüyor...

Ben cuma günü ikinci misafirlerimi ağırlamadan önce annemin bebek sonrası teyzem ve kızları için hazırladığı ilk sofradan birkaç kare yayınlıyorum. Tarifleri için inşallah bu defa bir ay beklemeyeceksiniz...

Annesofrasi2

Fırında Patates

Annesofrasi3

Minik Pizzalar

Annesofrasi5

Fırında Domates

Annesofrasi4

Meksika Fasulyeli Salata