Elif'in Doğumgünü ve Mini Cheesecake
Yeni Ev Hediyesi

Pırasalı Çıtır Börek

IMG_7945

 

Geçen yayınladığım sofraya annem bu börekleri yapıp getirmişti. Ben de herkese annemden tarifini alıp yazacağıma dair söz vermiştim:) Bugün sözümü tutuyorum!

Pırasalı Çıtır Börekler:

1 tepsi

İç malzemesi:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1,5 kg pırasa, ince doğranmış
 • 3 havuç, mümkünse jülyen bıçağıyla kesilmiş yoksa rendelenmiş
 • 200gr sert beyaz peynir, ezilmiş

Ayrıca:

 • 1 paket baklavalık hazır yufka
 • 200gr tereyağı, eritilmiş
 • 1 yumurtanın sarısı + 1 yemek kaşığı su

Hazırlanması:

 1. Pırasa ve havucu zeytinyağında yumuşayana kadar kavurun. Tuz (peynir tuzluysa eklemeyin), karabiber, pul biber ekleyip soğumaya bırakın. Soğuyunca peyniri ekleyip harmanlayın. 
 2. 2 adet yufkayı alıp tezgaha yayın. Üzerine fırça ile eritilmiş yağdan damlatın. Tekrar üzerlerine 2 yufka daha koyup yağdan damlatın. 2 kat daha ekleyip onun da üzerine yağdan damlatın. (toplam 6 kat olmalı)
 3. Kısa kenarına (uzuna koyunca ince oluyor) yaklaşık 2 dolu yemek kaşığı harçtan koyup rulo şeklinde sarın ve tepsiye alın. Aynı işlemi iç harcı bitene kadar tekrarlayın. (börekler kabarmadıkları için tepside aralık bırakmanıza gerek yok)   
 4. Bütün börekler bitince üzerlerine yumurta sarısı, su karşımını sürün ve her birini 4 parmak genişliğinde kesin. (pişirmeden kesin yoksa pişince kesmeye çalışınca çok dağılıyorlar) 180C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Comments

canan

merhaba hatice hanım baklava yufkasında börek tarifi arıyodum tamda bugün teşekkürler böreği bir gün öncesinden yapabiliyomuyuz birde içine tereyağı yerine becel pratik varya sos niyetine koysak olurmu sos miktarı bi yemek kaşığı döküp fırçayla yaymak yeterlimidir fazla ıslansın istemiyorum

berna

Merhaba börek çok güzel görünüyor fakat 3.maddeyi anlayamadım.yufkanın uzun kenarı kısa kenarı falan.fotograf paylaşmanız mumkun mu acaba

Emel

Sevgili Hatice,
Annenin ellerine sağlık. Annen sayesinde bizler bir çok tarife ulaşmış ve denemiş olduk. mutfaklarımız şenlendi. Allah ondan razı olsun.
Allah ona sağlık sihat versin. Geçenlerde kayınvaldemde pırasalı poğaça yemiş ve çok beğenmiştim. Onu ve bu tarifi muhakkak deniyeceğim. İnşallah.

nilgün canatan

bır rula yapılan borek 6 katmı oluyor

aise

Merhaba ,
Annenizin ellerine sağlık öncelikle.
Ben de anlayamadım kısa uzun tarafını belki komik gelecek size ama maalesef durum böyle :) yardımcı olabilirseniz sevinirim.Sevgi ve dua ile..

sema

bunu yagda kizartarak yapabilirmiyiz?

sema

bu boregi ayni tarifle yagda kizartarak yapsak nasil olur acaba?

Güldane

Merhaba, izninizle Berna hanımın sorusuna yanıt vermek istiyorum. Baklavalık yufka dikdörtgen oluyor, normal yufkalar gibi yuvarlak değil. Onun için dikdörtgen yufkanın kısa kenarına harç konuyor.

pinar

Berna hnm baklava yufkasi dikdortgen oluyor. Bu sebepten kisa kenar uzun kenar diyebahsedilmis olmali.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)