dekorasyon fikirleri Feed

2,5 Gezginin Keşif Notları

Img_38421

Son günlerde 2,5 kişilik keşif grubumuzla gezip yeni yerler, yeni şeyler keşfediyoruz.  Aslında keşfettiklerimiz daha çok yeni mekanlar olsa da dünkü gezinin sonunda uğradığımız mağazadan alıp gece yarısı astığımız resimler benim için en güzel keşiflerden biriydi. 1 senedir istediğim gibi bir şey bulamadığım için boş duran mutfak duvarımız  nihayet dolmuş oldu bu sayede.

Her ne kadar kendi kameram yanımda olmadığı için istediğim gibi çekememiş olsam da hafta sonunun diğer keşif noktaları:

Kalendertepe

Kalendertepe'nin kahvaltısı
(Kalender Üstü, Atadan Sok, Yeniköy'de, Secret Garden'ın yanında, Secret Garden tarafından işletiliyor olsa da ondan hem daha sakin hem de daha güzel bir manzaraya sahip...)

Adapazari

Pazar sabahı erken saatlerde yola düşüp kahvaltı için vardığımız Adapazarı'ndaki bir Abaza köyündeki Alaşara restaurant

Sapanca

devamında Sapanca gölünü gezerken minik bir kahve molası verdiğimiz Erze's'in manzarası

Yayla

ve günün son keşfi Yayla'nın alabalığı...


kumaş peçetelik

Yagmurlu_istanbulda_kahval2

geçen hafta teyzemlerle yaptığımız kahvaltıda kullandığımız peçeteliklerin nasıl yapıldığı okuyucular tarafından merak edilmişti. sevgili Gönül hanım bana dün gönderdiği kargo ile nasıl yapıldığının anlatıldığı detaylı bir yazı ve sizlere gösterebilmem için yarı dikilmiş bir peçetelik göndermiş. ben daha yeni başladığım için tam anlayamamıştım ama kumaşı ve yazıyı anneme gösterince o bana kumaş üzerinde göstererek anlattı. siz de bu işlere yeni iseniz fotoğrafları ve yazıyı deneyimli birine göstermenizde fayda olabilir.

Gönül hanım, size tüm okuyucular adına tekrar teşekkür ediyorum, gerçekten çok iyisiniz...

kumaş peçete halkası yapımı:

fotoğrafların büyük boyutları için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Paper_flower_4_3desenli ve düz kumaş yüzleri birbirine gelecek şekilde kalıba göre dikiş paysız kesilir. 1 makina ayağından dikip çevrilir ve ütülenir.
Paper_flower_1düz kumaş çiçeklinin üzerine gelecek şekilde 1 nolu kenardan başlanıp saat yönünde bütün kenarlar 2cm. katlanarak ütülenir ve iğnelenir.
Paper_flower_2köşeler açılır ve dikerek tutturulur. köşeler geriye döndürülüp ortadan sabitlenir.
Paper_flower_3desenli olan içleri dışarı doğru büküp ortaya sabitlenir. ortaya bir boncuk dikilir.
tuhafiyecilerde peçete halkası olarak satılan halkaların büyük boyundan alınıp saten kurdaleyle sarılır. başlarken ve biterken yapıştırıcı kullanılır. sonra kullanılan çiçekler ortalanarak halkaya yapıştırılır.

yapacak arkadaşlara kolay gelsin...


camdaki noktalar

dots_on_glass.jpg
dün kitapçıdaki "glass painting" isimli kitaba bakarken cam bardakların üzerine noktalarla desenler yaptıklarını gördüm. ben de eve gelince annemin kullanmadığı şekerliklerden birini bulup (ona göstermeden) üzerine fırça ile boyadım. önce kare bir kağıt kesip üzerine deseni çizdim. sonra da bu kağıdı bantla şekerliğin içine yapıştırdım. bitirdiğimde şekerliğin yeni halini en çok annem beğendi...

relax kit

relax_kit.jpg
geçen hafta ortaokula giden kuzenlerimle konuşurken el işleriyle uğraşmayı sevdiklerini ama nasıl yapacaklarını bilmediklerini söylemişlerdi. ben de el işi ile ilgili çok sevdiğim 2 kitabı ayrı ayrı set yapıp onlara hediye etmeye karar verdim. elif için hazırladığım set yukarıda. dikdörtgen bir kalem kutuyu dergilerden kestiğim resimler ve kurdaleyle süsleyip kutunun içine; üzerine ay resmi işlediğim bir torba lavanta, bir torba m&m's çikolata ve bir şişe burberry's sabunu koydum. kutunun yanına da merehurst'un "glass & ceramic painting" kitabını ekledim. diğer kuzenim için de benzer bir set yaptım, ona da gene aynı yayınevinin "drying your own flowers" kitabını koydum. her kitabın arasına da birer winnie the pooh kartpostalı yerleştirdim. iki seti de aynı kağıtla kaplamam gerektiği için isimlerinin baş harflerini lamine kağıtla kesip kurdale ile pakedin üzerine yapıştırdım...
relax_kit_package.jpghediye...

tuba_hediye_cd.jpg
dün akşam tuğba için bir hediye yapmak istediğimde aklıma ilk gelen yemek tariflerini ve türk sanat müziğini birarada barındıran birşey bulmaktı. üniversitedeyken onların evine ne zaman gitsem radyoda veys fm çalıyor olurdu. hatta feyza her akşam aynı listeyi çaldıklarını söylerdi. ben de önce münir nurettin selçuk'un bir cd'sini akşam garajın kapısında bulduğum kuru yapraklarla süsledim. sonra önceden yaptığım bir resmi keserek arkalarına kuru boyayla sevdiğim yemek tarifilerini yazdım. eylülde yaptığım bir kartla beraber hepsini geçen ay yaptığım bir zarfa koydum. inşallah beğenir... dün bir de kendime bir kalemlik yaptım. galiba okula gitmeyi özlemeye başladım...