etkinlik Feed

Çocuklarla Evde Etkinlik Fikirleri

10731438_738474832867621_445109386_n

26-27 Kasım günleri, Teog sınavından dolayı ilköğretimler tatil, çocuklar 2 gün boyunca evin içinde "annecim! şimdi ne yapalım???" diye gezinecekler yine muhtemelen. Çoğunlukla kendi başlarına oyun kurmalarına, bizsiz fikir üretmelerine yönlendiriyorum çocukları. Ancvak fikirlerinin tükendiği anlar için geçenlerde yabancı sitelerde gördüğüm bu fikri uyguladım. Epeyce hareketli birkaç gün geçirdik ama fark ettimki onlarla oynamak yormuyor beni, sıkıldıklarında fikir bulamamak daha çok yoruyor. İşte kavanoza yazdıklarımız;

Cadir yapmak
Birlikte pizza yapmak
Pipetten flut yapmak
Birlikte bir odayi temizlemek
Disarda market posetlerinden ucurtma yapmak
Banyoda su ile oynamak
Tiyatro yapmak
Birlikte namaz kilmak
Kurdandan kule yapmak
Misir patlatmak
Evde piknik yapmak
Fondü yapmak
Pipetle suluboya
Kek yapmak
Kendi oyun hamurumuzu yapmak
Parmak boyasi
Kurabiye yapmak
Neler icin Allah'a tesekkur ediyoruz saymak
Kurdan ve bantlarla yildiz yapmak
Evde sinema
Karikatur cizmek
Meyve baskisi
Restorancilik oynamak
Allah'in insanlari cok sevdigini nerden biliyoruz saymak
Kirli camasirlari ayirmak
Elisi kagitlari ile resim
Buyuk kraft kagittan sehir yapmak
Eski dergilerden kolaj
Saklambac
Spor yapmak
Birlikte ruzgari incelemek
Pipetle ve kagit bardaklarla bowling oynamak
Kendi maskenizi yapmak
Hikaye okumak
Kendi fotograflarinizi cekmek
Bulasik yikamak


Portakal Ağacı Okurlarıyla Buluşuyor

2011'in anahtar kelimelerinden biri "paylaşmak" demiştim geçtiğimiz haftalarda. İşte bu sözün ışığında ilk paylaşım etkinliğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Üsküdar Belediyesi işbirliği ile ihtiyaç sahibi çocuklara artık kullanmadığımız ancak iyi durumdaki çocuk eşyalarımızı ve oyuncakları topluyoruz. Toplanan kıyafet ve oyuncakları Toplumsal Gelişim Merkezi'ne iletiyoruz. 13 Şubat günü saat 11'de Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde buluşmak ve ilk iyilik adımımızı birlikte atmak dileğiyle...

Etkinlik anasayfası için lütfen tıklayın.


Sofradaki Anadolu

Sofradakianadolu

Erkek kardeşimi zorla kolundan tutup ben diğer yemek yazarlarıyla tanışabileyim diye hayatta yemeyeceği yemeklerle dolu yöresel bir lokantaya götüreli birkaç yıl oldu. (tam dört yıl olmuş!) Sofradaki Anadolu şenliğini öğrenince aklıma hemen bu anım geldi. Eğer benim gibi yöresel lezzetleri seviyorsanız, zorla size eşlik edecek birini de biliyorsanız 12-15 Haziran arasında Caddebostan'daki Sofradaki Anadolu'ya uğrayabilirsiniz. Hatta hayal kurayım birkaçımız aynı zamanlarda gitsek, sonra oturup bir kahve içsek? (hayal bitti...)


Şeftali Yemek Etkinliği - Bölüm III (Son)

TuhfeEtkinlik özetlerinin son bölümüne geldik artık. Sabah İsviçre'den ayrılıp Hollanda'ya Tuhfe'nin Sayfası'na geliyoruz. (Doğrusu ben Tuhfe'nin yaptığı onca harika tarifi görünce gözlerime inanamadım.) Tuhfe, bizlerle Şeftali Sarması, Şeftalili Karışık Sebze, Amarettili Şeftali ve Şeftalili Sütlaç tariflerini yazıp en çok tarif yazan ödülünü Devletşah ile paylaşmış.

BurcuHollanda'dan sonra İstanbul'a; Gelincik Tarlası'nın ev sahibesi Burcu'ya gidiyoruz. Burcu'nun sitesi henüz iki aylık ama sizi sitesine bağlayacak güzellikte bir yazı stili var. Bu anlatım tarzı nefis bir tarif ile birleşince ortaya Şeftalili Profiteroller çıkmış. Burcu'ya "ne iyi ettin de katıldın!" diyoruz biz de.

MeldaGelinciklerin yanından ayrılıp şeftali ağaçlarına doğru yol alıyoruz. Yemek Zevki'nden Melda, bizler için önce ağacından şeftali toplamış, sonra da peşmelba yapmış. Fotoğraflarını çekemeden makinesi bozulduğu için bizlere gösterememiş ama biz harika şeftali ağaçlarıyla da yetinmeye razı oluyoruz.

HaticeSuleİstanbul'dan ayrılıp Ankara'ya, Mekanımız Mutfak sitesine geliyoruz. M.Mutfak'tan Hatice bizimle Şeftalili Tart tarifini, Şule ise Şeftalili Kek'ini paylaşıyor. Her ikisine de zahmetli bir seçim sürecinden geçip bu güzel tatları paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

EstelleAnkara'dan, Amerika'ya; tanıdığım en şirin Fransız olan Estelle'nin yanına gidiyoruz. Estelle, Gourmet dergisinde görüp denediği ismiyle bile gönlümüzü fetheden tarifini paylaşıyor: Amarettis (acı badem kurabiyeli) şeftali dolması. Fotoğrafları görünce "eve gitmeden markette amarettis arasak mı?" diye düşünmeye başlıyoruz...

BanuEstelle'ye Ankara'da bizi bekleyen Banu'ya sözümüz olduğunu söyleyip, dolmaların tadına bakamadan ayrılıyoruz. Banu'nun sitesi Paylaşılan Tatlar etkinlik sayesinde keşfettiğimiz sitelerden biri. Bize Dr. Oetker'in nektarinli tartından uyarladığı Şeftalili Tart'ı sunuyor, fotoğraftaki tarta uzanan minik ellere bakınca da çok lezzetli bir tarif olduğunu belli oluyor. Bu vesileyle Banu'ya "hoşgeldin!" diyoruz.

Hatice3Banu'dan sonra yavaş yavaş sonuna geldiğimiz listemizde yemek bloglarının üç Hatice'sinden birine ait olan Semaver'e misafir oluyoruz. Adaşım, benim gibi üzeri kıtırlı tart sevenlerin sevinçle karşılayacağı "görüntüsü böyle ise tadı kim bilir ne kadar güzeldir" dedirten tarifini yazmış; Şeftalili Bademli Tart.

HulyaBir sonraki durağımız tekrar İsviçre. Bu defa Hülya sitesi Çay Saati'nde bizleri ağırlıyor. Hülya, etkinlikten son anda haberdar olsa da bizim için epey bir zahmete girerek hazırladığı nektarinli dondurmaları sunuyor. Tarif için Hülya'ya teşekkür ediyor, nektarinleri ne yapıp edip bulan babasına saygılarımızı sunuyoruz.

Hatice2Benim denediğim karamelize nektarinli lorlu cheesecake, şeftalili ve bademli muffin, şeftalili ve böğürtlenli pay tariflerini de buradan görebilirsiniz.

Son iki tarifimizin fotoğrafları yetişmemiş ama yine de önemli olan paylaşmaktır deyip onları da anmadan geçmek istemiyoruz. Yine yeni tanıştığımız yazarlardan Aslı, bizler için Şeftalili Tatlı'nın, Esra da Şeftalili Streusel'in tariflerini yazmışlar. (Esra'nın tarifinin İngilizce versiyonunu & fotoğrafını Williams-Sonoma'da görebilirsiniz.) Aslı ve Esra'ya da tarifleri için çok teşekkür ediyoruz.

İlk etkinliğimiz böylece sona ermiş oldu. Bizler için zaman harcayıp yeni tarifler bulan, bunları denemek için zamanlarını harcayan tüm yazarlara yazarlara ve bu heyecanı bizlerle yaşayan tüm okuyuculara teşekkürlerimi sunuyorum.

Önceki özetler:

  1. Şeftali-YE Bölüm I
  2. Şeftali-YE Bölüm II

not 1: eğer unuttuğum ya da ismini yanlış yazdığım birileri olduysa lütfen bana mail atıp uyarsın, kendisini listeye ekleyebilirim/ ismini düzeltebilirim.

not 2: Etkinlik dolayısıyla son iki haftada gelen e-postaların & yorumların bir bölümüne cevap yazamadım, önümüzdeki günlerde cevap yazmaya çalışacağım...