püf noktaları Feed

Lahana Nasıl Sarılır?

1_9

Aylar önce okuyucularımdan bazılarına aynı yaprak sarmasını adım adım gösterdiğim gibi lahana sarmayı da göstereceğime söz vermiştim. Dün nihayet anneme gidip bu adımları fotoğrafladım. Lahana seçerken ilk yapmanız gereken ortasına bastırınca hafif yumuşak olanını bulup almak.

2_7

Lahananın tepe kısmını kesin.

3_8

Dışındaki geniş yaprakları elinizle açın.

4_7

İç yaprakları bıçak yardımıyla açıp

5_5

ortasını çıkartın.

6_4

Büyük parçayı ve ortasını bir kaseye alıp yıkayın ve yıkadığınız yaprakları 3 partide kaynar tuzlu suda haşlayın.

7_1

sarma işlemine gelince lahananın yapraklarındaki sert damar kısmını bıçakla kesin. çıkan damarları -sarmalar tencerenin altına yapışmasın diye- tencerenin tabanına yayın. yapraklardan bir avuç büyüklüğünde parçalar alıp bir ucuna dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyun.

8_1

üçgen sarmak için lahanayı aynı muska böreği gibi sarın.

9_1

rulo sarmak için yaprakları biraz daha geniş kesmeye özen gösterip fotoğraftaki gibi sarın ve tencereye dizin.

10_1

üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı ve

11_2

bir kase suda eritilmiş salça ekleyin, yüz gelecek şekilde kaynar su ilavesi + üzerlerine kapatılmış bir tabak ile pişirin.


yaprak nasıl sarılır?

pazar günü bu defa arkadaşlarım bize iftara geliyorlar. dünden beri annemle onlar için menü hazırlamaya çalışıyoruz. şu ana kadar menü üç kez değişti. bu yüzden pazar gününden önce menüyü yayınlamamayı düşünüyorum. ama siteyi okuyan ve gelecek olan arkadaşlarımın içi rahat olsun, inşallah güzel şeylerle karşılaşacaklar. bugün onlar için annemle yaprak sararken, okuyuculardan yaprağın sarılma aşamalarını göstermemi isteyen yorumlar aldığımı hatırladım. bunun üzerine annemin bir tanesini sarışını fotoğrafladım. eğer anlamadığınız bir aşama olursa sorabilirsiniz. bir de tencerenin en üzerini yapraklar pişerken kararmasın diye tekrar asma yaprağı ile kapatmayı unutmayın.

not: bu hafta tüm okuyucuların birbirlerine yardım çabalarını izlemek çok mutluluk vericiydi. bundan sonra gelen sorularda da sizin de deneyimlerinizi öğrenmek hepimiz için çok yararlı olacak. bu vesile ile belki suskun okuyucular da siteye daha çok katılırlar.