turşular Feed

Domates Turşusu

Domates_tursusu

Bu günlerde biri gelip  "Nasıl bir hafta sonu geçirmek isterdin?" diye sorsa muhtemelen "Geçen pazar günkü gibi" yanıtını verirdim. Hafta sonuyla ilgili bir plan yapmamış olmamıza rağmen bana göre ideal bir gündü çünkü. Sabah hep birlikte karşıya  geçip teyzemlerle ve ablamlarla Çamlıca'da kahvaltı yaptık. (Kahvaltıdan aklımda kalan en tatlı şey yeğenimin anneme şaşkın şaşkın "Anane! Şekerpare senin kaadeşin mi?" diye sormasıydı. Yaptığı şekerpareleri çok sevdiği için yeğenim teyzeme şekerpare diyor.) Kahvaltıdan sonra Ümraniye'deki yeni açılan meşhur ev marketine gidip Türklerin çok daha kaliteli şeyler yaptığına karar verdik.

Günün geri kalan kısmını da teyzemlerin orman içindeki evlerinde geçirdik. Teyzemler sitelerinin bir bölümünü bostan haline getirmişler. Onlar mutfakla uğraşırken annemle birlikte domates ve biber toplama hevesiyle o bölüme geçtik. Domateslerin çoğunun hala kızarmadığını görünce anneme domates turşusu yapmayı teklif ettim. O gün topladıklarımızla annem ertesi gün turşuyu kurmuş. Şimdi sabırla turşunun olmasını bekliyorum.

Domates Turşusu
Malzemeler:

 • 2 kg yeşil domates
 • 1 kg ince ve küçük sivribiber
 • 4 adet havuç
 • 1-2 dilim limon
 • 1,5 çay bardağı sirke
 • 3 tatlı kaşığı kaya tuzu (turşu tuzu)
 • 2 baş sarımsak
 • iyi su (kaynak suyu)
 • 1 demet maydanoz

Hazırlanması:

 1. Domates ve biberleri yıkayın. Havuçları kazıyıp halka halka doğrayın. Sarımsakları soyun.
 2. Sivribiberlerin başlarını hafifce kesin ya da iğne ile birkaç yerden delin.
 3. Sivribiber, domates, sarımsak ve havucu bu sırayı takip ederek dolana kadar kavanoza yerleştirin. (Kavanoz küçük gelirse 2 tane kullanabilirsiniz)
 4. Kavanoz dolunca maydanozu yıkayıp demet halinde üzerlerine kapatın. En üste de bir dilim limon yerleştirin. Sirkeyi kavanoza ilave edin.
 5. Tuzu kavanozu dolduracak kadar iyi suda eritip bir süzgeç yardımıyla kavanoza doldurun.
 6. 3-4 saat kavanozu ağzı yarı açık şekilde bekletin. (Kavanozdaki hava boşaldığı için su seviyesi düşecektir) Su seviyesi azalınca ağzı dolana kadar bir miktar daha tuzlu su ilave edin.
 7. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp serin ve güneş alamayan bir yerde 15-20 gün bekleyin.

Notlar:

 • Sivribiberlerin 1-2 tanesi acı olursa hem bakteri oluşumunu engellersiniz hem de güzel bir tad yakalarsınız.
 • Turşunun daha erken olmasını isterseniz kavanozun dibine 10-15 nohut tanesi ekleyin, böylece fermantasyonu hızlandırırsınız.

karışık turşu, ver.2

galiba geçen ay turşu yapmak için biraz aceleci davranmışım. çünkü o zaman sadece fasulye & biber kullanabilmiştim. dün akşam işten dönünce mutfakta bir sürü yeşil domates, turşuluk salatalık ve acurla karşılaştım. annem ben turşu yapayım diye bir sürü malzemeyi toplayıp gelmiş; 2 kg yeşil domates, 2 kg. salatalık, 1 kg. turşuluk biber, 1 kg. acur, 2 baş sarımsak, 6 kabuğu soyulmuş havuç ve 7 çorba kaşığı kaya tuzu. önce havuçları doğradım, acurları bir-iki parçaya böldüm. sonra bir yorgan iğnesi ile tüm malzemelere (havuç & sarımsak hariç) birkaç delik açtım. malzemeleri 8 ve 5 lt'lik iki kavanoza paylaştırıp aralara sarımsakları attım. 8 lt. için kavanozu kaplayacak kadar iyi suda 4 çorba kaşığı kaya tuzunu eritip, kavanoza boşalttım, aynı işlemi 5 lt. kavanoz için 3 çorba kaşığı kaya tuzu ile tekrar ettim. kapaklarını kapatıp balkonun bir köşesine yerleştirdim. bakalım nasıl olacaklar...

not:annem sonradan biraz da sirke eklemiş kavanozlara...


kış hazırlıkları; bölüm:1

bu haftasonunun en önemli özelliği kışa hazırlık faaliyetleri ile geçmesiydi. iki gün içerisinde 2 turşu ve 2 reçel yaptım. cumartesi günü turşu günüydü. bir kavanoz fasulye turşusu ve 1 kavanoz karışık turşu yaptım. ama bu arada anneme belki 20 soru sormuşumdur. fasulye turşusu için 1 kg. fasulyeyi temizleyip kaynar suda 5 dk. haşladım. sudan çıkarıp soğumaya bıraktım, bu arada 2 yemek kaşığı kaya tuzunu, 1/2 su bardağı sirkeyi, 5-6 dövülmüş sarımsağı karıştırıp, fasulyelerin haşlandığı suya ekledim bu suyu soğumaya bırakmakta fayda varmış). fasulyeleri kavanoza doldurup, üzerine de suyu boşalttım. en üste de bir mermer parçası koydum. şimdilik güzel kokuyorlar... karışık turşu daha kolay oldu çünkü annem sorularıma dayanamayıp bana yardım etmeye karar verdi. bunun için 1 kg. sivri biberi yıkayıp uçlarını çok az kestim. (aslında iğne ile delme gerekiyormuş.) 3 havuçu soyup kaynar suya batırıp çıkardım ve doğradım. sonra biberlerle havuçları aralarına soyulmuş sarımsak serperek kavanoza yerleştirdim. en üste de 1 demet maydanoz kapadım. suyu için 3 yemek kaşığı kaya tuzu ile 1/4 şişe sirkeyi havuçların haşlandığı suda erittim. suyu gene soğutup kavanoza boşalttım. (kavanozun üzerinde biraz boşluk bırakmak gerekiyor). kavanozun üzerine gene bir taş koyup kapağı açık biçimde bir süre beklettim....