« YE 10: Çilek Özetleri | Main | YE 11: Balık Yemekleri Özetleri »

May 20, 2006

Comments

asya yusof

Baligi cokk severim bu ayin 15 inde turkiyede olucagim icin cok sanliyim ve tesadufe bakin ki balik ci bir abim ve bir balikci teknesi var bol bol balik yiyecegiz baligin envai cesidi yeme firsati elde edicem ama ayin 15 sinde bilmiyorum yetistirebilecekmiyim bu biraz cok erken oldugundan ben sanirim ayin sonunda kendi sitemde yayinlarim baliklari artik bu ayinkisine sanmiyorum katilabilecegim beni mahruz gorun ama turkiyeden grip bakicam tariflerinize 10 yildan sonra turkiyeye gidiyorum ee artik hakkim taze balik yimek ve yaninda roka salatasi ufff simdiden heyacanlandim dogrusu bekle urla izmir bekle marmaris bekle bodrum bekle foca asya ve 4 yakisikli erkegi geliyor yakicaklar ortaligi...
sizlere bol bol balik yemekler ve tariflerle geri donucek allah kismet ederse..

Bezen

Simdiden iyi tatiller sana Asya. Donusunde sayfandan okuruz senin tariflerini o halde.

melissa2

hadibakalım buda güzel bir tercih.balık çokta severim
bakalım neler çıkacak ortaya.herkese kolaylıklar diliyorum

Devletşah

Merhaba;

Harika bir konu... Bu logonun daha büyük boyu yok mu? Varsa bana e-posta ile gönderir misiniz.

ikibin6

Balık konu olarak çok özel ve çok güzel! Benim gibi İstanbullu için olmazsa olamaz! Bizler "denizden babam çıksa yerim" diyenelerdeniz... Çiğ çiğ yerim balığı... Ve de her türlü deniz ürününü... Ama bu ay ki lezzet dergisini görünce içim burkulmadı desem yalan olur... Güzelim kiraz harcanmış gitmiş.. En azından balıkla birlikte bir de kiraz etkinliğini yapsanız olamaz mı? Eminim ortaya çok güzel şeyler çıkacak! Düşünün en azından...Ben arada bi uğrar bakarım Kirazcığımın akibeti ne olmuş diye! Adı bile güzel kızlar... Bu ülkede adı "KİRAZ" olan kızlar kasınlar var! Ne olur harcamayalım kiraz'ı.. Ben yemek blogucusu olmadığımdan çekiniyorum... Ama iş başa düşerse ben de bu işin üstesinden gelirim sanırım... Bana dönerseniz sevinirim... Şimdiden hoşgörü gösterip okuyanlara teşekkür ederim!

Serap

Yeni bir blogcu olarak balik etkinligine katilacagimdan bayagi heyecanliyim.Simdiden katilacagim tarifi buldum bile....Sevgilerle

asya

aslinda kirazda cok guzel bir fikir eyer tek bir konu olunucak diye bir kanun yoksa bence kirazda eklense olur kimisi balik kimisi kiraz ile katilir kimiside ikisinide yapar ben olsaydim bu ayin etkenliginde bende her ikisinide yapardim bence iyi fikir isteyen olurmu bilmiyorum?

Hülya

uzun zamandır yemek bloglarının takipçisi olmama rağmen kendi blogumu yapmaya henüz yeni cesaret edebildim. umarım bu hafta sonu ağırlayacağım misafirlerim için hazırlamayı düşündüğüm tarifi resimleyip sizlerle paylaşmayı başaracağım.
şimdiden dört gözle bekliyorum yayınlanacak olan tarifleri, herkese şimdiden kolay gelsin

Nilüfer Ç

Balık çok güzel bir konu ama keşke eylül ayı için olsaydı diyeceğim ben, eğer yanlış anlaşılmazsam.. Buradaki semt balıkçıları kapalı hep bakıyorum :(
Kiraz'ı da ekleseniz güzel olurdu... Sevgiler

Zeynep Seda

Bazen'e ulasamiyorum, dun geceden beri mail atiyorum fakat iletilemedi diye cevap geliyor. Tariflerini yollayabilen oldu mu?

Sevgiler!

Bezen

Sayfana girip linkini aldim Zeynep. Baska mail gonderemiyorum diyen olmadi simdiye kadar, sorun nerden kaynaklandi bilemedim.

Sevgiler

Cigdem

Anlayamadigim sey balik tariflerini nerede gorecgimiz. Diger mesela Cilek etkinliginde oldugu gibi bir link verilebilir mi sitelerin tariflerine giden?
Tesekkurler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)