teyzemin eritme margarinli simitleri
mayalı poğaça

Cestır

Çarşamba gününü teyzemede geçirince altı yeni tarifim oldu; ilki çizgi film gibi bir ismi olan

Cestır;

malzemeleri;

  • 1 yumurtanın sarısı
  • 1 kibrit kutusu
  • beyaz peynir
  • biraz kaşar peynir
  • yarım çorba kaşığı yoğurt
  • 250 gr margarin (oda sıcaklığında)
  • 1/2 paket kabartma tozu
  • aldığı kadar un

yapılışı;

  1. tüm malzemelerimizi yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğurup, hamuru merdane ile açıyoruz.
  2. çaybardağı ile şekiller çıkarıp önce yumurta akına, sonra da susama batırıyoruz. Yağlanmış tepsiye dizip, 175C'deki fırına atıyoruz...

Comments

Merhaba Hatice,
Kuru yemişli yoğurt konusunda olumsuz yorum yazarken maksadım seni üzmek değildi. Tek öğrenmek istediğim bu tarifi diğer arkadaşların nasıl bulduğu idi. Damak tadı konusunda da oldukça açık görüşlü olduğumu düşünüyorum. Son yorumları okuduktan sonra kalan son kuru yemişli yoğurdu da denedim ki hatalı mıyım göreyim. Ama fikrim değişmedi. Meyveli yoğurt gibi tatlı yoğurtlarla başarılı olunabilir ya da yoğurdu bir şekilde tatlandırmak lazım. Çünkü ben daha önce yaptığım bir uçak yolculuğunda tatlandırılmış ve üzerine kuru yemiş konmuş yoğurdu çok beğenerek yemiştim. Eşim bu tarifi pek uygulanabilir bulmadığını söylediği halde, onu da o beğendiğim tatlıyı hatırlatarak ikna etmiştim.

Yalnızca fikrimi belirtmek istedim ama yine de seni üzdüğüme çok üzüldüm.


haklısın ebru, yine de kişilikten kaynaklanan birşey sanırım bu. senin beğendiğin birşeyi sevdiklerin de beğensin istiyorsun. ama dediğin gibi damak tadını da zorla değiştiremezsin. ben kendi kardeşime bile sevdiremiyorum çoğu yemeği.

hem bir açıdan da iyi oldu üzülmem, pazar sabahı okuyunca yorumları bari birşeyler yapayım deyip elmalı kek pişirdim. çok mutlu oldu annem...

evet simdi cok daha iyi cok sukur ki Hatice sagol :)

ama gelen yorumlar hakaret icermedigi surece bence seni uzmesin. biliyorum; bu tarifleri buraya koyarken cok severek yapiyorsun, herkes tarafindan begenilmesini istiyorsun. haklisin da...ama yine de bu seni uzmesin, herkesin damak tadi farkli. bu cok dogal. :)

ben kendi adima baskasin begenmedigi tarifleri denemekten vazgecmiyorum. ben benim, onlar onlar cunku :)

The comments to this entry are closed.