Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

bi çok kez poğaça yaptım ama hiç tutturamadım desem doğru olur. Ama bu kez harika oldu. Teşekkürler

mrb hatice abla ben 15 yaşındayım ve pasta börek yapmaya bayılıyorum ama annem görmeden yapıyırum sonraa çok kızıyo mutfak pisleniyo diye siteye bayıldım harika olmuş:) mayalı poğaçayı bugün deniycemm...inş yapabilirim

Merhabalar,

maya ile yaptiginiz pogacalar icin 2 kücük püf noktasi eklemek isterim.
Birincisi daha önceden margarini oda sicakliginda bekletin, hamuru daire seklinde actiginizda dilimlemeden önce elinizle hamur üzerine hafif sürün daha sonra harci koyup sarin.
Digeri de hamuru firina sürmeden önce (yumurta sarilarini sürdükden sonra) 20 dk.daha mayalanmasi icin bekletirseniz cok daha iyi sonuc aliniyor. Kolay gelsin.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)