Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

arkadaşlar şu mayalı poaçaları nasıl tuturamıyorsunuz.. anlamıyorum.. tarifi aynen uygulayın bende hep tutuyor bu arada TEŞEKKÜRLER HATİCE

merhaba kolay gelsin
mayalı poğaçayı tarife göre yaptım bu ilk mayalı hamur deneyimimdi yorumları okudum ve bende yapabilirim dedim aynen malzemeleri kullandım söylendiği gibi yaptım büyük bir heyecanla sonucu bekledim ve sonunda hamur kabardı fırından mı bendenmi bilmem fırından çıktıkdan sonra hamurlara baktım çok sert neden olmuş olabilir (birde tadı pek güzel olmamış mayamı çok gelmiş dir)defalarca mayalı hamur yapan arkadaşlara soruyorum neden olmuştur fırınım büyük aygazlı fırın tepsisi kalıngeldiği için altı pişsin diye biraz bekledi birde turbosu var ondan olmuş olabilir mi bugüm günüm vardı ama maalesef poğaçalar kaldı sizden ricam bu tarifleri videolu olarak görebilirmiyiz böylece daha kesin olur hem birsürü malzeme ziyan olmaz hemde acil durumlarda işimizi şansa bırakmadan kesin çözüm alırız. yinede çok teşekkürler

Meraba Sevda.. Hatice'nin yerine ben cevap veriyim ;) ben aynen senin dediğin gibi yapıyorum, hatta açma,düğüm poğaça vs şekillerinde de. Tabi ki hepsi de çok güzel oluyor. Deneyebilirsin. Sevgiler..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)