Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

merhaba herkese;
bir becerisizlik abidesi olarak sitenizi takip etmeye çalışıyorum ki takip eden ve hazırlayanlardan birkaç bişey kapabilmek için. insan kek bile mi yapamaz ya! evet yapamıyorum. işte bu yüzden lütfen tariflerinizi en ince detayına kadar anlatırsanız ben ve yaptıklarımın tadına bakanlar çok mutlu olurlar:D
güzel tarifler için teşekkürler...

selam herkese sitenizi cok begeniyorum ilk defa mayali pogaca yaptim sizin tarifinizden yarin sabah kahvaltiya misafirlerim var ne yapsam dedim ve bu aklima geldi ve yaptim gece yarisi ve harika oldular ben uzerlerine keten tohumu ve hamuruna mahlep attim ve harika oldular cok tesekkur ederim sevgilerimle ayfer.

poğaça tarifinizi nette ararken buldum yaş mayam yoktu bede evdeki kuru mayayayı 2 tatlı kaşığı koyarak denedim şu an beklemede inşallah güzel olur elinize dilinize sağlık görüntü harika

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)