Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Merhaba Hatice
Oncelikle yemek yapmayi sevmeyen biri olarak bu siteyi kesfettigimden beri yaklasik 2-3 haftadir mutfakta harikalar yaratmaya basladim.. yemek yapmak gercekten de zevkli bir ismis:) senin tariflerinden cogunu denedim, hepsi super oldu.. cok tesekkurler.. ellerine saglik.. bu pogacayi da denedim, ama benimkisi pogacadan cok paskalya coregine benzedi, nerde yanlis yaptim bilmiyorum, sekeri 5 yemek kasigi koydum ama fazla mi oldu bilmiyorum.. yine de paskalya corgi olarak tukettik, cok guzellerdi..ellerine saglik..

MERHABA HATICE HANIM. POGACA TARIFINIZI DENEDIM.FAKAT YAPAMADIM.BU İŞLERDE ACEMİYİM.ONUNDA KATKISI VARDIR TABİİ.AMA SİZ TARİFTE HAMURA NE KADAR UN KOYULACAGINI YAZMAMISSINIZ.BENDE KAFAMA GÖRE KOYDUM.UNU COK GELDI SANIRIM.YUMUSAK OLMADI COK TOK OLDU. BIRDE PAKMAYA KURU MAYA KULLANDIM 1 YEMEK KASIGI YETERLI GELIRMI ACABA? BU POĞACAYI BI BECEREMEDIM YAA.. :))

mayalı poğaçalar güzel oldular yumuşak ve de leziz teşekkürler

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)