Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Oğlum 1. sınıfa gidiyor.Yarın oğlumun sınıfında yerli malı haftası kutlanılacakmış.Öğretmeni oğluma bir tepsi poğaça yaptırıp getirmesini söylemiş.Eşim ikinci çocuğumuza hamile olduğu ve bulantıları devam ettiği için mutfağa kesinlikle giremiyor.Bende izindeyim.Kendisi erkenden uyudu.Oğlumda baba lütfen sen yap dedi.Tamam deyip söz verdim birkere.Acaba becerebilirmiyim diye hanımada sormadım.Başladım bu konuyu internette araştırmaya ve sizin siteniz karşıma çıktı.Hayatımda hiç hamurun yoğruluşunu bile görmemişken verdiğiniz tarif ve yorumları okuyarak birşeyler yaptım.Şu an fırında.Tam 2 saat uğraştım 2 tepsi poğaça oldu.Umarım iyi olur.Hanıma iyi bir süpriz yapmış olurum,biricik oğlumada mahcup olmamış olurum.Olsada olmasada değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.Yarın neticeyi bildiririm.Selamlar,saygılar.

haticecim, ben bu tarifi bugün ikinci kez yaptim. Yanliz bu kez amerikan pizza oldular, yani hani kenarlarina kasar konup ice cevriliyor ve normal pizza ici üzerine konup kasarrendesi üzerine serpiliyorya öyle iste...

öptüm sevgiler...

5 kaşık şekerle hamur tatlı olmuyor mu?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)