Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

hatice merhaba,
bayramda bende denedim mayalı poğaçayı.Ama ne yazık ki tadı hiç güzel olmadı.Bu kadar güzel yorumdan sonra biliyorum kesin sorun bende.Ben artık kendimi hamur mayalama özürlü ilan ettim.Nerde hata yaptım bilemiyorum.Acaba yapım sıralamasınımı yanlış yaptım.Çünkü ben ilk önce bir bardak sütün içinde mayayı ve şekeri erittim.Hamuru dinlendirdim.Yoksa hepsi birdenmi karıştırılacaktı.Birde birşey daha varki poğaçanın altı ve üstü yanma derecesine geldiğ halde içi hamur kalmıştı.Bana yardım edermisin hatice bne nerde beceriksizlik yaptım sence.Biliyorum sorun tarifde değil bende çünkü bir sürü insan güzel sonuç almış sende dahil.Ben niye hamur mayalayamıyorum.Hamurum bu arada ne hamur olarak bekletirken nede son aşamada peynirini koyup kapattıktan sonra olsun o kadar bekletmeme rağmen kabarmadı.
Acaba ben nerde hata yaptım hatice yardımcı olursan çok sevinirm.Birde ben kuru maya kullanmıştım.Şimdiden teşekkürler.
Sevgilerle!!

merhaba sitenizi zevkle takip ediyorum. çok güzel tarifler resimleri de görünce hemen deniyorum. mayalı poğaçayıda denedim. verdiğiniz aynı ölçülerde aynısını uyguladım ama bişeyler eksik kaldiki içi hiç çekmedi. üzülerek dökmek zorunda kaldım. acaba ne eksikti. tarifteki bütün malzemeleri kullandım.

merhabalar,
bu yemek sitesi bence en güzel site sizi tebrik ederim ben devamli bu siteyi takip ediyorum ve bir cok tarifide deneyip yapiyorum bugün aniden misafir geldi ve bu mayali pogaca yi denedim ve cok güzel oldu yani 10 dk. beklettim ve cok güzel kabardi(genelde yaptigim mayali hamurlar kabarmiyordu ama bu oldu)sadece tatli oldu sanirim tarifte yazilan seker miktari coktu ama herkez cok begendi ve tarif istediler
ben 18 yasindayim , tatli ve hamur isleri yapmayi cok seviyorum ve tarif istediklerinde bu siteyi öneriyorum hersey icin tesekkürler...
Almanya dan SEYMA

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)