Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Bende hicbir zaman mayali hamur tutturamamisimdir, ama bu yaptigim mayali pogaca muthis oldu. Esim ayni pastanelerdeki hamur gibi dedi. Kalanlari hatta buzlukta dondurduk, her sabah mikrodalgada isitiyoruz cok guzel kahvaltilik malzeme oluyor. Bence de en guzel mayali pogaca tarifi.

Hatice siteni daha yeni ziyaret etmeye basladim, onceden dogru durust yemek pisirmeyen ben her aksam yemek pisirir oldum. Tabii esim bu durumdan cok memnun ve basarilarimin devamini diliyor.

Ellerine saglik, daha cok tarifler bekliyoruz.


esraAnk, tarifte hiçbir sorun yok. Mayalı poğaça çooook güzel oluyor. Ben şimdiye kadar bir kaç kere yaptım. Hepsi çok güzel oldu. Lütfen haksızlık etme!

ezgi sorun sanırım tarifte. dediğim gibi bende yaptım ama olmadı. tarifi aynen uyguladım malzeme ve ölçüler tamdi bayramda yaptım hemde resimdeki görüntü güzeldi misafirlerimeikram ederim diyee.ama kıvam tutmadı içi pişmedi yani içini bile çekmedi. dökmek zorunda kaldım.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)