Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

merhabalar,

imi bu tarifi hemde yarim olculerle denedim ama o kadar cok olduki (burdaki tepsilerin kucuklugunden belkide ) 2 tepi yaptim hala hamurun yarisi duruyor. bu hamuru dondursam sonra yine kullanabilir miyim ? bu arada pogacalari yapmaya basladiktan sonra farkettimki beyaz un cok az bende kepekli un koydum bakalim nasil olacaklar!! birde tabii yarim olcuyu tutturum mu bakalim !!

hatice merhaba ,

ben surekli tarifleri deneyen londra dan yasemin , bugunde mayali pogaca yapicam (mayasizi denedim super oldu) ama bende Amerikada yasayan arkadasimiz gibi yas maya bulamiyorum ve paket kuru mayam var o nedenle bazi tarifleri denemekten cekiniyorum , kuru maya ile yas maya arasinda tad oalrak degisen birsey oluyormu ve ne kadar kullanmak gerekiyor kuru kullaninca.

bu akşam yine yaptım yine çok güzel oldu,her seferinde daha yumuşak daha güzel oluyor...
ben de artık tariflerin altına Türkan Hanım gibi www.portakalagaci.com yazıyorum :))

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)