Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

arkadaşlar,mayalı hamur olduğu için durdukça kabarıyor bu poğaçalar.o yüzden tepsiye dizerken aralıkları hesaplayın.bir de en az 1 kg.un alıyor.ben sosisli,tarifde ki gibi peynir maydanozlu ve kıyma harçlı yaptım.son açtığım daireyi kesmeden kıyma harcını içine sürüp rulo yaptım.piştikten sonra dilimleyip servisini yaptım.ama favorim peynirlisi.

sevgili Hatice hanim. øncelikle bu harika tariflerinizden dolayi size tesekkur ediyorum. sitenize birkac hafta ønce tesadufen girdim. iyikide girmisim:):) o gunden sonra hergun giriyorum. giremedigim gumler icimde bir eksiklik oluyor sanki.bugun yine yeni birsey denemek istedim. ve buda mayali pogaca oldu. ama evde unum az oldugundan dolayi biraz tereddut etmistim. oyuzden tarifin yarisini uyguladim. suan pogacalarim mayalaniyorlar ve simdiden harika gøzukuyorlar. "hem bunlar yarim saatte iki degil uc misli oldular:)". ELLERINE SAGLIK! tekrar TESSEKURLER norvecten sevgilerimle:)

acaba nekadar un gidiyor:))

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)