Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

SLM HATİCE HNM POĞAÇALAR GERÇEKTEN HARİKA GÖRÜNÜYOR ELİNİZE SAĞLIK LÜTFEN TARİFİ DAHA DETAYLI YAZARMISINIZ BARDAK ÖLÇÜSÜ YAZMIŞSINIZ AMA SU BARDAĞIMI ÇAY BARDAĞIMI BELİRTMEMİŞSİNİZ MAYA KAÇ GRLIK OLACAK UN YAZMIYOR MAYAYI İNSTANT MAYADAN BİR PAKETTEN KULLANSAK YETERLİ OLURMU CEVABINIZI BEKLİYORUM SEVGİLER

arkadaşlar merhaba.öncelikle bu sitenin müdavimlerindenim ve dikkatle takip ediyorum ancak hamur işlerinde bir türlü istediğim kıvamı tutturamıyorum.dışları nar gibi kızarmasına rağmen içleri hep hamur kalıyor.ip uçları verirseniz cok mutlu olurum.iyi ramazanlar..

ne kadar un konulması gerekiyor ?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)