Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

merhaba hatice,

sana tesekkür etmek istiyorum,
ilk kez denememe ragmen mayali pogacayi cok lezzetli oldu.
iyiki varsin.

merhaba,
ben de bugun ilk defa mayali pogacayi denedim ve sonuc tam bir basari.yumusacik,cok lezzetli ve yedikce yenen bir pogaca oldu.yapanlarin ellerine saglik,afiyet olsun.

biz bu mayali poagacayi cok sevdik, tarif icin cok tesekkur ederiz. haticecigim sana bahsetigim gibi ilk yaptigimda bana hamuru biraz sekerli geldi ve pisince baya buyuk oldular. ikinci yapisimda seker miktarini azaltim ve bir daireden 8 yerine 12 ucgen keserek yaptim. hem tadi cok guzel oldu, hemde ebatlari. yan komsuma ve kuzenlerime de verdim, onlarda cok begendiler. butun bu guzelikleri bizlerle paylastigin icin cok tesekkur ederim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)