Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Günaydııııııııınnn, daha önce mayalı hamur yapmasını beceremiyordum. Ama artık mayalı poğaça tarifinizle başardım. Teşekkürler.

Sevgiler. Türkân GÖKBAKAR

Mayalı poğaça bugüne kadar yaptığım en güzel poğaça oldu. O kadar çok kabardılarki eşimde bende sık sık gidip fırının içine bakıp, taşacaklarmı diye kontrol ettik. Fırına vermeden önce yumurta sarısını sürüp, 45 dk. kadar beklettim. Önceden ısıttıgım fırına sürdüm. Çok yumuşak ve çok lezzetli oldular.
Bu güzel tarif için çok teşekkür ederim.

Gonul b.

sitenizi birkaç gün önce tesadüfen keşfettim.tariflerinizi çok beğendim.artık hergün sizi ziyaret ediyorum.verdiğiniz kek tariflerinizden birini denedim bile.gerçekten güzel oldu.ileride bende tarif göndermek isterim.sevgiler...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)