Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Şehri merhaba
Önerilerin çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldun. Umarım bende en az seninkiler kadar güzel poğaça yapabilirim. Akşama deneyeceğim.
Kucak dolusu sevgiler.
Fulya

Fulya,
Ben kuru maya kullanıyorum.yarım bardak elimin dayanacağı ısıda suya(sütte olabilir) 3 tatlı kaşığı kuru maya ve 1 tatlı kaşığı toz şeker atıyorum.Normal ölçüsünün iki katı kabarıncaya kadar kenarda bekletiyorum.Un ölçüsünü ise hep göz kararı kulak memesi kıvamını tutturuncaya kadar koyuyorum.Elime yapışmayan bir kıvam bu.Mayalılarda bence en önemli püf noktası mayaladıktan sonra hamuru uzunca bir süre unutmak.Bunu da tamamen tesadüf sonucu öğrendim.Birgün telaştan gerçekten mayaladığım hamuru unuttum öğlenden akşam üstüne kadar hamur bırak 2 katı şişmeyi 4 kat falan olmuştu hatırlayıncaya kadar. Ve ben o gün en güzel mayalı poğaçamı yaptım.Hatice mayalanmış hamuru bir süre ısıtılmış fırında bekletiyormuş zamandan kazanmak için bunu da denedim gerçekten bekleme zamanını kısaltıyor.
Sevgilerimle,
Şehri (İzmir)

aytenciğim merhaba
Mayalandırırken ne kadar bekletiyorsun ve hamura ne kadar un koyuyorsun Acil yardım.
Fulya

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)