Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

ben 15 yaşındayım sitenize karnım acıktığı zamanlarda giriyorum süper ya acaip güzel tarifle vaar bayıldımmmmmm ben bu yaşımda mayalı poğaçanızı yaptım herkes parmaklarını yedi

Pazar günü hem pizza hem de mayalı poğaça pişirdim. Harika oldular, pizza hemen bitti zaten.
poğaçalar yumuşacık ve puf puf oldular ev ahalisi bayıldı ve 2 gün aynı yumuşaklıkta kaldılar (bitmeseydi daha da uzun kalırlardı eminim)
Hatice'ciğim bir kez daha hepinizin ellerine ve yüreğine sağlık.
Sevgiler, Tülin

aylardır bu poğaçayı yapacağım diye bekliyorum malum rejimde olduğum için yapmak istemedim.ama haftasonu pikniğe gidecektik busefer yapayım artık dedim.sonuç harika tabiki taamart ayında sormuşum yukarıda bgaktım arkadaşların yardımı sayesinde çok güzel oldular tekarar yardımcı olanlara teşekkür ediyorum biraz telaşlandım başıma bazı işler geldi ama sonuç harikaydı.ilk olarak mayayı ılık sütte biaraz bekleteyim dedim kabarıyormuş ya hani ben hiç görmemiştim kabardığını beklattim en az 1,5 saat hiçbir tepki yok.korktum benim poğaçam kabarmayacak bu maya kötü diye.neyse kalan sıvı karışım kattım mayanın içine sonra içim rahat etmedi doğrumu yalnışmı yaptım bilmiyorum sıvı malzemenin içine biraz da doktor otkerin insant mayasını kattım yarım paket kadar onuda karıştırdım sıvıyla halbuki eritmenize gerek yok diyordu ama bence daha güzel oldu,çok maya katmış oldum ama:)neyse sonra hamurumu yoğurdum söylenen gibi.15 dakika dinlendirdim bide negöreyim hamur baya kabarmış.neyse açmaya başladım il açtığım fiyasko:)beceremedim parçalandı onları sade yaptım korktum diğerleride öyle olacak diye ama onlar süper açıldı elimle açtım zaten oklavaya gerek kalmadı ben bile şaşırdım öyle güzel açtığıma ,bu arada hamurlar hızla kabarmaya devam ediyordu hormonlu gibi :):)fazla mayanın akıbeti tabii.kaşar ve beyaz peynir karışık koydum içlerine.çok kabaracağını düşünerek tepsiye aralıklı dizdim 3 tepsi oldu:)biz 2 kişiyiz:)üzerlerine susam döktüm güzel oldu.sıcak fırında beklettim biraz .pişince balon gibi şiştiler kocaman poğaçalarım oldu.arada normal boyutta olanlarda vardı:)fırından çıkar çıkmaz vakumlu kaplarıma koydum.ertesi gün hala yumuşacıktı.bir kısmını buzluğa koydum bir kısmını bugün eşimle işyerine gönderdim ee geri kalanını piknikte ailecek yedik herkes cok begendi annemler, teyzemler herkese anca yetti okadar poğaça.benmi sadece 1 tane yiyebildim:( ama çook güzeldi.teşekkürler hatice.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)