Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

CANIM BUGÜN YAPTIM MAYALI POĞAÇA TARİFİ ARIYORDUM VE SENDEN TARİFİNİ ALIP YAPTIM.HARİKA OLDU İLK DEFA POĞAÇALARIM SÜPER BİR ŞEKİLDE KABARDI.ÇOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM.SAYENDE BU İŞİ BAŞARDIM

Ah ben hayatımda bu kadar muhteşem poğaçaları hiç bir yerde ne gördüm ne yedim.İçine az da mahlep kattım,öyle lezzetli,öyle hafif puf puf uçacak gibi oldular ki,güzelliğini tarif etmeye kelimeler bulamıyorum.Mutlaka ama mutlaka deneyin.Hatice gerçekten çok teşekkürler sana da.

merhaba bukadar güzel yorumdan sonra bende kalkıp hemen yaptım ve tarifin aynısını yaptıgım halde hamur beklerken cok güzel kabardı fırında yayılda ve puf puf felan olmadı eşime öve öve anlattım yaparken şimdi yanına götürmeye utanıyorum acaba neden böyle oldu bilen varmı

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)