Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

ben bu tarifi yapmadım şimdi gördüm başka bi mayalı poğça tarifi yapıyorum fakat poğçalarım kabarmadı ne yapmam gerekiyor zaten yapamıyodum hevesim yine kırıldı beceremiyorum ne yapmam lazım yardım edermisiniz

7 aylık hamileyim ve dün akşam poğaça krizim tuttu.marketlerde yaş maya aradım ve tarifinizi yaptım.ben de hamur işini çok iyi yapamayanlara dahilim. ama sonuç mükemmel oldu.3 tepsi çıktı eşim ve ben 1,5 tepsisini yedik.hızımı alamadım.elektrikler gelince yenisini yapmaya başlayacağım.bugün babamın vefat günü.4yıl oldu onun için yapıp dağıtacağım.Allah kabul etsin. ve ayrıca kızım doğsun ona da öğreteceğim.beraber yaparız artık.çok teşekkür ederim

Slm eskiden defter tutardım :) yada ufak ufak kagıtlarda bir yıgın tariflerim vardı şmid çekmeceyi boşalttım ::)) giriyorum nete hepsi var çok şükür tarifleri yazandanda pc yi icat edendende ewe alıp getirende saolsun :)) elerine saglık arkadas faydalanıyorum sitenden şimdi mayalı pohoçayı yapıyorum 45 dk sı dolmadı :P şimdilik byy

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)