Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

merhabalar tekrar,tarifini aldıgım 22 eylülden beri pogaca yapıyorum desem yalan olur,ama çok güzel poğaça yapmaya başladım bu tariften sonra,yazayım yazayım dedim ama poğaça yapmaktan vakit bulamadım.allah razı olsun sizden.

ben daha önceleri hep yapıyodum ama bu poğaçanın tarifi kadar güzel değildi bugerçekten harikaydı inanın bugün misafirlerle 5çayında yedik emin olun bayıldılar tadına babam hamur işi pek sevmez ona tattırdım çok beğendi teşkür ederim esselamün aleyküm


sevgili hatice
mayalı poğaça yapmak konusunda oldukça başarısızdım..hatta daha geçen hafta yaptım ve sonuç iyi değildi..senin siteni keşfettim ve son bir kez denemeye karar verdim..poğaçalarım fırındalar ve hepsi kocaman kocaman kabardı :) çok mutluyum eminim tadıda çok güzel olacak..bu akşam eşime hoş bir sürpriz olacak ayrıca..çok ama çok teşekkürler artık takipçinim..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)