Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

Mayali hamur tarifinizi yapmak istiyorum ama 1 paket yuva maya yerini ne kadar Dr. Oetker kuru maya kullanabilecegimi bilmiyorum.
Kac gr Dr Oetker kuru maya kullanmaliyim?

Merhaba Ben İstanbul'dan Elif ;
sitenize daha önceden rastlamıştım ancak pek ilgilenememiştim.Şu an 15 günlük evliyim.Ve daha çok ilgileniyorum :) hemen hemen hergün başka bir tarifinizi çıktı alıp evde yapıyorum.İlk Beşamel soslu fırın makarnayı denedim.Daha sonra perde pilavı ve Yalancı tavuk göğsü :) Eşim bayılıyo.Tarifler ve anlatımlar harika.Yeni yeni tarifleri de bekliyorum ve takip ediyorum.Çünkü denemek için sabırsızlanıyorum.Yalnız birşey varki.İstediğim bir tarife kısa yoldan ulaşamıyorum.Teker teker bakmam gerekiyor.Bence bir isimle arama motoru koyarsan siteye çok rahat olur.Bu bir tavsiye tabi.Site çok güzel.Böyle bol resimli başka bir siteye daha rastlamadım.Resimler insanın iştahını daha da açıyor :) resimsiz tarif koymaman dileğiyle...Emeğinize sağlık.Teşekkürler

merhaba,
hafta sonu anneannemin mevlüdüne bu mayalı poğaçadan yaptım.
süper oldu....
eşim bayıldı iyi ki çok çıkıyor, çünkü bi tepsisini de ona ayırdım...
eve yaptığımda yarım ölçü yapıcam.
sevgiler,

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)