Cestır
böğürtlenli kurabiye

mayalı poğaça

Şimdiye kadar tek seferde en çok yediğim hamurişi herhalde mayalı poğaçadır. Çok zor gözükmüyor bakalım belki bu akşam deneyebilirsem sonucu pazartesiye yazarım.

malzemesi:

  • 2 bardak ılık süt
  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya

yapılışı:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Siz bu arada maydanozlu peyniriçini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın (sonradan temizlemesi zahmetli ama bu zahmete değiyor).
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. (Allah annelerimize göz kararı diye bir meleke vermiş, ama ben 30cm pek hayal edemiyorum doğrusu)Açtığınız hamuru 8'e bölün.
  3. Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın.
  4. Bu işlemeleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın. Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. (Bu tariften 2 tepsi çıkıyor)

Comments

enfes oldu sizin sayenizde yaptım tşk ederim

Bu gün canım mayalı poaça çekti. Aksine evde de istediğim malzeme (süt, yoğurt gibi)kalmamış.Sizin tariflerinize baktığımda süt önemli malzemeler listesinde yer alıyordu. Sütün yerine su koysam bu sefer de sert olacaktı. Ben de evdeki malzemeleri bir araya getirip uydurma bir mayalı poaça yaptım.Affınıza sığınarak o poaçanın tarifini vermek istiyorum.Tarif şöyle: İki orta boy patates (haşlanmış ve rendelenmiş) 100 gr yumuşamış margarin, bir çay bardağı sıvı yağ, iki yemek kaşığı yoğurt, kuru maya, bir tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı toz şeker, mahlep, 500 gr. un. İçi için; peynir yumurta akıyla karıştırılmış. Üzeri için; bir yumurta sarısı ve çörek otu.
YAPILIŞI unun ortasına mayayı koy karıştırın. tüm malzemeleri ekle hamur yapın. poaça şekline getirerek(içine peynir konabilir) tepsiye dizin. Üstüne yumurta sarısı ve çörek otu serpin.
DİPNOT Aklımdan ve evdeki malzemelerden yola çıkarak yaptığım bu poaçalar harika oldu. Yumuşacık ve gayet leziz. Ben denedim size de muhakkak tavsiye ederim.

MERHABA
Annemler bi yere gittiler ben de bu tarifi yapmaya karar verdim.Resime bakılınca çok güzel gözüküyor.Eminim çok güzel olucak.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)