türk kahveli parfe
kandil açması

hoş bir kabak yemeği

Hos_bir_kabak

tarif gülriz sururi'nin yeni kitabından... 3 soğanı yarım ay şeklinde doğrayıp geniş bir tencerenin dibine diziyorsunuz. sonra 2 büyük domatesi dilimleyip soğanların üzerine yerleştiriyor, en üste de ortadan ikiye bölünüp 2 parmak kalınlığında kestiğiniz 1 kg kabağı koyuyorsunuz. üzerlerine, tuz, 8 diş sarımsak ve zeytinyağı döküp orta ateşte hiç su eklemeden pişiriyorsunuz. servis yaparken üzerine bol dereotu serpmeyi unutmayın. gerçekten ismi gibi çok hoş bir yemek oldu...

Comments

bende bugun kabak yemegi yapacagim icin once bu siteye girmek istedim ve bunu gorunce hosuma gitti goruntusu sonra yapacagim bakalim nasil olacak.

ya bu üstündeki yoğurtmu ?hemen mutfağa gidecem ben gelene kadar cevap gelir umarım teşekkürler şimdiden

Merhaba arkadaslar.Araniza yeni katildim.sitenizdeki kabak yemegini pisirdim cok harika bir lezzet bende bu lezzete taze zencefil ekledim esim arkadasim ve ben yedik hepimiz bu yemege 10 üzerinden 10 puan verdik tesekkürler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)