türk kahveli parfe
kandil açması

hoş bir kabak yemeği

Hos_bir_kabak

tarif gülriz sururi'nin yeni kitabından... 3 soğanı yarım ay şeklinde doğrayıp geniş bir tencerenin dibine diziyorsunuz. sonra 2 büyük domatesi dilimleyip soğanların üzerine yerleştiriyor, en üste de ortadan ikiye bölünüp 2 parmak kalınlığında kestiğiniz 1 kg kabağı koyuyorsunuz. üzerlerine, tuz, 8 diş sarımsak ve zeytinyağı döküp orta ateşte hiç su eklemeden pişiriyorsunuz. servis yaparken üzerine bol dereotu serpmeyi unutmayın. gerçekten ismi gibi çok hoş bir yemek oldu...

Comments

MERHABA BENDE BUGUN KABAK YEMEGINI DENIYCEM.ESIM KABAGI FAZLA SEVMEZ.HANGI TURDE YAPTIYSAM NAFILE.PES ETMIYORUM BUGUN BU SEKILDE YAPICAM BAKALIM NASIL BULUCAK.UMARIM GUZEL OLUR BENDE KURTULURUM.TESEKKURLER SIMDIDEN.

Merhaba, biz Guney Amerika'da yasiyoruz. Kabak yemegini bugun denedim.. Esim de, ben de coook begendik.. Tarifleriniz cok guzel, tesekkurler...

Ben de,bugün kabakla değişik bir tarif denesem diyenlerdenim.Malzeme mutfak tezgahında beni bekliyor.Oturdum sitenin başına bu yemeği buldum yorumları okudum.İşte kalkıp mutfağa giriyorum bu yemeği yapmaya...Kimbilir belki bir başlangıç olur benim için portakal ağacı(aranıza yeni katıldım da)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)