hoş bir kabak yemeği
Zeytinyağlı biber dolması

kandil açması

açma dün kandil simidi tarifini bir türlü bulamadığım için açma yapmaya karar verdim. daha doğrusu kardeşim karar verdi. bütün dergileri önüne serip bir hamurişi tarifi beğenmesini istedim. sonuç: kandil açması. tarif sofra dergisi mart 2001 sayısından.

 

 

 

 

 

 

malzemeler:

 • 2 su bardağı süt,
 • 1 kutu yaş maya,
 • 2 su bardağı sıvıyağ,
 • yarım su bardağı toz şeker (daha az tatlı olmasını isterseniz şekeri azaltabilirsiniz),
 • aldığı kadar un,
 • margarin,
 • bir tutam tuz,

üzerine:

 • yumurta sarısı,
 • çörek otu.

Hazırlanışı:

 1. mayayı, 2 su bardağı sütle eritin, üzerine 2 su bardağı sıvıyağ, yarım su bardağı toz şeker,tuz koyun. unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur yapın. iyice yoğurun. oda sıcaklığında yarım saat bekletin. hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler koparın.
 2. ortasına yaklaşık bir tatlı kaşığı margarini sürün. rulo şeklinde sarın. düz bir zeminde ruloyu bükün. yuvarlak şekil verin. (hamurun uçlarını yuvarlağın altına gelecek şekilde kıvırırsanız açmalar daha güzel olurmuş:: annemin notu) yumurta sarısı sürün ve çörek otu serpin. (fırını önceden 200C'ye ısıtın. ısınınca fırını kapatıp tepsileri içine yerleştirin ve yaklaşık 15 dk. içinde bekletin. sonra tekrar 200C'ye getirip çalıştırın.:: a.n) üzerleri kızarana dek pişirin.

Comments

Güzel bir tarif ellerinize sağlık, yanlız bu tarifin içine birazda 1 tatlı kaşığı olabilir MAHLEP eklenirse sanki daha güzel olacak gibi. Ellerinize sağlık.

margarin koymadan yapsak olurmu?annemin tansiyonu var kayınvalidemin hem tansiyonu hem kolesterolü var. o yüzden margarin kullanmak istemiyorum.Hatice hanım sitenizi yıllardır takip ediyorum.Çok begeniyorum teşekkürler.

Merhaba,

Eski bir tarif ama başıma geleni paylaşmak istedim. Ben bu tarifi denedim ama..

Hamurum resmen çürüdü gibi oldu.. bir türlü toparlanmadı.. Tadı güzeldi ama açmalarım kabarmadı ve yayıldı. Harfiyen her adımı atlamadan yaptım. Annem. Mayalı hamurla çok oynanmaz ve çok beklemişsin çok mayalanmış dedi. Ama emin olamadım açıkçası.

Şimdiden teşekkürler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)