ev yapımı tarhana
hoş bir kabak yemeği

türk kahveli parfe

türk kahveli parfe "gülriz'in mutfağından" kitabı'ndan ilk denediğim tarif bu. tarifin aslı nescafe ile yapılıyor ama ben evde nescafe bulamayınca türk kahvesi ile yaptım. akşam yemeğinin üstüne kahve içmiş gibi oluyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

malzemeler:

  • 1 paket krem şanti,
  • 6 yumurta,
  • 1 bardak süt,
  • 3 tatlı kaşığı toz şeker,
  • 3 tatlı kaşığı kahve,
  • 2 paket vanilya.

Hazırlanışı:

  1. kremşantiyi soğuk süt ile çırpıyorsunuz. altı yumurtanın sarılarını önce ayrı bir kapta çırpıyor, şeker, kahve ve vanilyayı ekleyerek tekrar çırpıyorsunuz. yumurta aklarını kar haline gelene kadar çırpıp, tüm malzemeyi karıştırıyorsunuz.
  2. derin bir kaba önce naylon döşeyip sonra karışımı boşaltıyorsunuz. dipfrize koyup donduruyorsunuz. ben üstüne hazır çikolata sosu yapıp döktüm. siz isterseniz evde çikolata sosu yapıp da dökebilirsiniz. gülriz sururi sosun sıcakken dökülmesi tavsiye ediyor. yanlız bu durumda elinizi çabuk tutmanız gerekiyor çünkü parfe kısa sürede eriyebilir...

Comments

arkadaşlar çilekli parfeyi denemenizi tavsiye ederim;1 su bardağı sütle kremşanti çırpılır,bir paket beze çok küçük olmamak şartıyla ufalanır,isteğe göre 6-10 adet kakaolu bisküvi aynı şekilde ufalanır,çilekler küp küp doğranır hepsi kremşantiye katılır,karıştırılır,streçle kaplanmış bir kaba konulup üstü kapalıtıp derin dondurucuda 1 gece bekletilir,ters çevrilip servis yapılır.hepinize sevgiler..

ben çiğ yumurtalı bir tarifi kesinlikle yapamam belki tadı güzel olabilir ama bile bilee yemem doğrusu.yorum yapan bi arkadaşın dediği gibi içine beze koyarak deneyebilirim belki.

sitenizi çok beğeniyorum ve her gün ziyaret ediyorum tarifleriniz pratik ve güzel.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)