incir tatlısı
Annane kurabiyesi

karışık turşu, ver.2

galiba geçen ay turşu yapmak için biraz aceleci davranmışım. çünkü o zaman sadece fasulye & biber kullanabilmiştim. dün akşam işten dönünce mutfakta bir sürü yeşil domates, turşuluk salatalık ve acurla karşılaştım. annem ben turşu yapayım diye bir sürü malzemeyi toplayıp gelmiş; 2 kg yeşil domates, 2 kg. salatalık, 1 kg. turşuluk biber, 1 kg. acur, 2 baş sarımsak, 6 kabuğu soyulmuş havuç ve 7 çorba kaşığı kaya tuzu. önce havuçları doğradım, acurları bir-iki parçaya böldüm. sonra bir yorgan iğnesi ile tüm malzemelere (havuç & sarımsak hariç) birkaç delik açtım. malzemeleri 8 ve 5 lt'lik iki kavanoza paylaştırıp aralara sarımsakları attım. 8 lt. için kavanozu kaplayacak kadar iyi suda 4 çorba kaşığı kaya tuzunu eritip, kavanoza boşalttım, aynı işlemi 5 lt. kavanoz için 3 çorba kaşığı kaya tuzu ile tekrar ettim. kapaklarını kapatıp balkonun bir köşesine yerleştirdim. bakalım nasıl olacaklar...

not:annem sonradan biraz da sirke eklemiş kavanozlara...

Comments

merhaba hatice ben isvicrenin zuruch sehrinde yasiyorum. senin sitenle yaklasik uc ay once bir arkadasimin vesilesiyle tanistim ve kisa zamandada muptelasi oldum. tariflerin acik ve anlasilabilir bir dille bu cok guzel bide samimi ve candan yorumlarin cok hos. ellerine saglik anneciginide kutluyorum senin gibi bir evlat yetistirdigi icin Allah yolunu acik etsin sevgilerle..

Herkese selam
turşu yorumlarını okurken aklıma geldi siz hiç hamsi turşu denediniz mi?
ben trakyalıyım ama marketlerde bulunan hamsi turşuyu çok güzrl yapıyorum paylaşmak istedim...
HAMSİ TURŞU
1 kg hamsiyi ayıklayıp güzelce yıkayın kafaları ve orta kılçıklarını çıkartın. üzerine bolca tuz dökerek bir kaba üst üstte yerleştirin.1 gün beklesin ertesi gün güzelce yıkayın,üzerini örtecek kadar sirke koyun,1 gün daha beklesin,ertesi günsirkeden çıkarıpkavanoza yerleştirin aralarına limon dilimleri ve defne yaprağı koyun,tane karabiber koyunkavonozun üzerine çıkana kadar yağ koyun AFİYET OLSUN
Hhatice sedef

merhaba,
annem trakya`lidir , tursu ve tarhana konusundada cokiyidir.annemin tursu konusunda cok az bilindigini sandigim bir puf noktasini paylasmak istedim.annem tursu kurup uzerinden 1-2 gun gecince tursu kavanozlarindaki suyu (sebzeleri degil) buyuk kaselere bosaltir ve cirpar.tadina bakar tuzu az gibiysede biraz tuz ekler.sonra ayni suyu kavanozlara geri doldurur.bu islemi tursu tam olana kadar hergun tekrarlar.adinada tursu savurmak der.boylece tursu hem daha cabuk olup daha uzun sure dayaniyor hemde bazen tursunun suyunda olusan salyamsi uzamalar onleniyor ki bu tursunun bozulmasina yolacar.ayrica olduktan sonrada tursuyu buzdolabina saklar.bu sekilde neredeyse 1 yil dayanan ve kitir olan tursular elde edebilirsiniz.
emine

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)