yoğurt tatlısı
Kete

bülbül konağı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bu tarif biraz zor ama denemeye değiyor.

malzemeler:

 • 1 adet yumurta
 • 1 paket margarin
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı sirke
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • aldığı kadar un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 kase ceviz

şerbet:

 

 • 5 su bardağı toz şeker
 • 5 su bardağı su
 • 1/4 limon

 

Hazırlanışı:

 1. şerbeti hazırlayıp soğutun. geniş bir kaba yoğurdu, eritip soğuttunuğuz margarini, yumurtayı, sirkeyi ve sıvıyağı koyun. azar azar un ve kabartma tozu ekleyerek yumuşak bir hamur yapın. hamuru iki eşit parçaya bölün. ilk parçayı merdane ile yarım parmak kalılığında açın.
 2. açtığınız hamurdan çay bardağı yardımıyla yuvarlaklar kesin. hamurdan ayırdığınız ikinci parçayı da aynı şekilde açın ve diğerine eşit sayıda yuvarlaklar yapın. ikinci parçadan kestiğiniz yuvarlakların ortasını küçük bir kapak yardımıyla kesin. simit şeklinde ikinci parçaları birincinin üzerine yumurta akı sürerek yapıştırın. boşluklara birer yarım ceviz içi yerleştirin.
 3. hafif yağlanmış tepsye dizin. üzerleri kızarana dek pişirin. fırından çıkarıp üzerlerine şerbet dökün.

Comments

Sibel, kadayifi begenmene cok sevindim. Bu bayramda ben de bir cok tarif denedim portakala agacindan, hatta inanamiyorum ama baklava bile yaptim. Sultan lokumu ve truffles da yapmak istediklerimdendi ama firsat olmadi. Ben arife günü misafirlerim 11 de gittikten sonra gece saat neredeyse ikiye kadar şöyle bir şey yaptim.Bende hindistan cevizli top tarifi var. Bisküvi, ceviz, margarin, üzüm, süt , kakao,pudra sekeri gibi malzemeler karistirilip top yapiliyor ve hindistan cevizine bulaniyor. Bu ceviz buyuklugundeki toplardan neredeyse 250 tane yaptim. Carrefour'dan 900 bin liraya aldigim sik seramik kaselere 20'ser tane doldurdum.Güzel bir ambalaj kagidiyla kaseleri hediyelik paketledim, ve şık kurdalelerle bagladim. Böylece 13 tane hediyelik bayram sekeri hazirladim. Bayram ziyaretine gittigimiz evlere bunlari götürdüm. Herkes hem ambalaji, hem de hediyemi cok begendi. Eger vakit bulup sultan lokumu ve truffleslari da yapabilseydim her pakete karisik koyacaktim. Neyse kurban bayramina insallah.. Selamlar

sibel merhaba,
rica ederim.tariflerinin ve kereviçin güzel olmasına çok sevindim.ne güzel deneyen diğer arkadaşlar gibi güzel sonuç alman çok hoş.
benim de sana bülbül konağı hakkında sormak istediklerim var yakın zamanda deneyen biri olarak.ben yaptığımda şurubu konusunda tereddüt yaşamıştım.tatlı sıcak şurup ılık mı olacak?şuruplu tatlılarda maalesef bu sorun çok öne çıkıyor.yinede tadı mükemmeldi ama tam hakkını vererek yapmak istiyorum.birde birşey daha benimki şurubunu çok çekmediğinden anlayamamıştım.şeker oranı fazla gelmiyor değilmi? cevabın için şimdiden teşekkürler.
sevgilerimle.

Merhabalar Hatice ve tüm arkadaşlar.. Siteye dönmek çok güzel:) Arife günü tarifleri sakladığım turuncu dosyamı kaptığım ve Portakal Ağacı önlüğümü taktığım gibi mutfağa girdim ve akşamın bir vaktine kadar da mutfaktaydım. Bayramın tüm tatlılarını yapmayı üstlendiğim için karnıma ağrılar giriyordu bir yandan:)

Sonuçlar şöyleydi:
Bülbül Konağı: Tek kelimeyle harika oldu. Hiçbir sorun yaşamadım. En çok endişe ettiğim tarif olmasına rağmen..
Sultan Lokumu: Müthiş oldu! Türk kahvesi yanında ikram ettim.
Chocolate Truffles: Bayram çikolatası niyetine yaptığım küreler öyle harika oldu ki benim yaptığıma inanamadılar ve istisnasız her yiyen tarifini aldı:)
Sütlü Kadayıf: Sevgili Hülya'nın tarifiyle rahmetli anneanneciğimin geleneğini devam ettirdim.. Onunki gibi olmadığına ben eminim ama yiyen herkes bayıldı. Çok da hafif bir tatlı oldu. Teşekkürler Hülya..
Kereviç: Sevgili Gülçin'in tarifiyle nefis bir kurabiye oldu. Kahvaltılarımızın da en güzel bölümünü oluşturdu. Teşekkürler Gülçin..

Ve sana da teşekkürler Hatice. Bundan bir yıl önce kek yapmayı bile pek beceremeyen biri olarak, bu bayramdan hiç yardımsız yüzümün akıyla çıktım:) Bunda en büyük pay senin!

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)