bülbül konağı
Sebzeli Borek

Kete

annemin hamur işlerinden biri daha; kete. dün o yaparken ben de bir yandan nasıl yaptığını yazdım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 • un,
 • süt,
 • su,
 • maya,
 • sıvıyağ,
 • yoğurt,
 • yumurta,
 • çörek otu ve tereyağı.

Hazırlanışı:

 1. önce bir paketten biraz az mayayı su-süt karışımında eritiyor, maya eriyince de içine bir kesme şeker atıyorsunuz. 3 kase unu geniş bir kaba eliyor, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay bardağı sıvıyağ, 2 yemek kaşığı yoğurt ve eriyen mayayı ekleyip yumuşak bir hamur yapıyorsunuz. (hamur tutmazsa biraz daha un ekleyebilirsiniz.)
 2. hamur kabını üzerini örtüp yarım saat dinlendiriyorsunuz. bu arada ketenin içi için 1 su bardağı un ve 1 tatlı kaşığı tuzu 3 yemek kaşığı tereyağında kavuruyorsunuz. (unun kaldırabileceği kadar yağ eklemek gerekiyor) hamurdan yumruk büyüklüğünde bezeler koparıp çay tabağı büyüklüğünde açıyorsunuz (9-10 adet kadar çıkıyor)
 3. her bir hamurun içine 1 yemek kaşığı kavrulmuş undan koyup ağzını torba gibi büzüyor ve hamuru tatlı tabağı büyüklüğünde düzeltiyorsunuz. keteleri tepsiye dizip üzerlerine yumurta sarısı sürüp, çörek otu serpiyorsunuz. 15-20 dk. da tepside mayalandırıp önceden ısıtılmış 200C fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyorsunuz...

Comments

Kete gerçekten Kayseri deyince akla gelenlerden...
Yumuşacık, özgün bir tat, Kayserililer kete yi öyle seviyor ki sevdiklerini "ketem" diye seviyorlar..
Benim de bir ketem var, keteciğime selamlar...

ben bi erkek olarak yaptım süper oldu ama böle değil bi su bardağı süt bir su bardağı su yarım paket yaş maya birazda tuz attım hamuru 10 dk dinlendirdim sonra 6 ya böldüm açtım arasını yağladım zarf seklinde katladım daha sonra içine tereyağında kavurduğum undan koydum hamuru kenarlarını katladım tepsiye düzdüm üzerine yumutra sarısı sürdüm harika birşey oldu buda sivas ketesi

SELAMLAR portakal ağacı ve bu sitenin sevgili dostları...Ben de Kayseriliyim.Keteyi biz Kayserililer çok severiz.Kendi çapımda kolay bir kete tarifi de ben vermek istiyorum.3 bardak süt,1 bardak yoğurt,1 bardak sıvı yağ,çeyrek yaş maya,biraz tuz,alabildiğince un.Malzemelerin hepsini karıştırıp yumuşak bir hamur yapın.İstediğiniz şekli verin.Afiyet olsun..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)