kartlar & çantalar
hippie chic

Antep kebabı

antep kebabı

dün akşam (annemin yardımlarıyla) seyide teyze'den öğrendiğim antep kebabı'ndan yaptım. bu yemeğin tek zahmeti malzemeleri hazırlama aşaması. malzemeler hazır olunca gerisi kolay. önce köfte harcı:

Malzemeler:

 • yarım kg. az yağlı kıyma (iki kere çekilmiş olursa daha iyi olur),
 • 2 ekmek içi (ufalanmış),
 • 1 yumurta,
 • tuz,
 • karabiber,
 • maydanoz,
 • yarım çay bardağı ay çiçek yağı.

Hazırlanışı:

 1. tüm malzemeleri iyice karıştırıp harcı yapın.
 2. eğer zamanınız varsa bir gece buzdolabında bekletin, yoksa siz diğer malzemeleri hazırlayana kadar buzdolabında dursun.
 3. diğer malzemeler 4 patlıcan, 8-10 sivribiber, 5-6 domates, 20-25 arpacık soğanı (veya 2-3 normal soğan), 1 baş sarımsak, yarım çay bardağı zeytinyağı.
 4. patlıcanları yıkayıp alacalı soyun. sivribiberlerin içlerini çıkarıp ikiye bölün. domatesleri soyup halka halka doğrayın, soğan ve sarımsakları da soyun. patlıcanları köfteyi hazırladıktan sonra soyacaksınız.
 5. köfte harcını çıkarıp yuvarlak köfteler yapın. patlıcanları alacalı soyun ama suya atmayın. fırın kabına bir patlıcan bir köfte olacak şekilde dizin.
 6. sonra soğan, sarımsak ve biber karışımını üzerlerine serin. en son olarak da domatesleri dizip yarım çay bardağı zeytinyağını gezdirin. üzerini alimünyum folyoyla kapatıp önceden ısıtılmış 250C fırının en alt sırasına yerleştirdiğiniz telin üzerine koyun.
 7. yaklaşık bir saat köfteler ve patlıcanlar pişene kadar pişirin. pişirme süresinin son on dakikasında alimünyum folyoyu çıkararak pişirin. (böylece üzerlerinin kızarmasını sağlamış oluyorsunuz...)

Comments

Merhabalar hatice hanim. Ben patlicani cok severim. Sizin yemeginizi henuz yapma firsatim olmadi. yalniz anlamadigim birsey yarim cay bardag sivi yag diyorsunuz, ayrica uzerine dokmek icinde z.yag var. Bu yarim cay bardagi sivi yagi koftenin icinemi katacagiz?

tepsi kebabını tv de bugün gördüm basit geldi canım tabii benim için senin tarifin önemli aradığım bütün güzel ve degisik yemekleri hep sizde buldum cok tesekkürler ayrıca esimde yemeklerimi sayenizde cok begeniyor

sevgili hatice, bir kac yildir sitenizin sıkı müdavimi oldum..yaptigim yemekler, pastalar harika oluyor..ck tesekkurler..
antep kebabi da sıkca yaptigim bir yemek fakat yeni ogrendigim kadariyla aluminyum folyo yuksek isida aluminyum materyali yemege geciyor, bundan dolayi isiya dayanikli posetleri oneriyorum..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)