kartlar & çantalar
hippie chic

Antep kebabı

antep kebabı

dün akşam (annemin yardımlarıyla) seyide teyze'den öğrendiğim antep kebabı'ndan yaptım. bu yemeğin tek zahmeti malzemeleri hazırlama aşaması. malzemeler hazır olunca gerisi kolay. önce köfte harcı:

Malzemeler:

 • yarım kg. az yağlı kıyma (iki kere çekilmiş olursa daha iyi olur),
 • 2 ekmek içi (ufalanmış),
 • 1 yumurta,
 • tuz,
 • karabiber,
 • maydanoz,
 • yarım çay bardağı ay çiçek yağı.

Hazırlanışı:

 1. tüm malzemeleri iyice karıştırıp harcı yapın.
 2. eğer zamanınız varsa bir gece buzdolabında bekletin, yoksa siz diğer malzemeleri hazırlayana kadar buzdolabında dursun.
 3. diğer malzemeler 4 patlıcan, 8-10 sivribiber, 5-6 domates, 20-25 arpacık soğanı (veya 2-3 normal soğan), 1 baş sarımsak, yarım çay bardağı zeytinyağı.
 4. patlıcanları yıkayıp alacalı soyun. sivribiberlerin içlerini çıkarıp ikiye bölün. domatesleri soyup halka halka doğrayın, soğan ve sarımsakları da soyun. patlıcanları köfteyi hazırladıktan sonra soyacaksınız.
 5. köfte harcını çıkarıp yuvarlak köfteler yapın. patlıcanları alacalı soyun ama suya atmayın. fırın kabına bir patlıcan bir köfte olacak şekilde dizin.
 6. sonra soğan, sarımsak ve biber karışımını üzerlerine serin. en son olarak da domatesleri dizip yarım çay bardağı zeytinyağını gezdirin. üzerini alimünyum folyoyla kapatıp önceden ısıtılmış 250C fırının en alt sırasına yerleştirdiğiniz telin üzerine koyun.
 7. yaklaşık bir saat köfteler ve patlıcanlar pişene kadar pişirin. pişirme süresinin son on dakikasında alimünyum folyoyu çıkararak pişirin. (böylece üzerlerinin kızarmasını sağlamış oluyorsunuz...)

Comments

Ben Şanlıurfaya yeni geldim.Buradakiler yemeklerini dışarıdaki fırınlara gönderiyor.acaba bu yemeği hazırladıktan sonra bu fırınlara göndersem nasıl olur?

Dün akşam iftara Antep kebabı yaptım. Harfi harfine tarife uydum ancak,patlıcanlar sanki haşlanmış gibi geliyordu insanın ağzına,ama genelde beğenildi. Son 10 dakika değil bence daha uzun süre açık şekilde kızartılmalı bence en az 20 dakika kadar.
Genelde gayet başarılı bir yemek. teşekkürler.

Sevgili Hatice,
Geçen gün Antep Kebabı tarifinizi denedim, çok lezzetli oldu. Köftenin yavan olmasından korkup, köfte harcına herzaman yaptığım gibi sarmısak ve soğan ekledim. Sayenizde harika bir yemek daha öğrendim. Ellerinize sağlık.
Bebeğiniz olduğunu yeni öğrendim, Allah analı babalı büyütsün. Annesi bu kadar becerikli olduğu için çok şanslı :)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)