acılı kabak
marshmallow kar taneleri

Elmalı kurabiye

IMG_6656

Fotoğrafı 16 sene sonra annemin dünkü sofrasında yaptığı elmalı kurabiyeleri ile güncelledim, bir de margarini artık tamamen mutfağından çıkarttığı için tereyağı ile değiştirdim. Tarifte geri kalan her şeyi olduğu gibi bıraktım <3

 

elmali_kurabiye.jpg

ilk elmalı kurabiye denememin sonuçları. annem ilk denemeyi kendi başıma yapmamam için ısrar ediyordu. galiba hamuru yeterince yoğurmayacağımdan ve gerekli kalınlıkta açamayacağımdan endişe ediyordu. ama neyseki ben ikinci bezeyi açarken yetişti de doğru kalınlığı öğrenmiş oldum.

kurabiye hamuru için

Malzemeler:

  • 1 bardak yoğurt,
  • 1 bardak toz şeker,
  • 1 paket tereyağı (250 gr, eritilmiş),
  • 1 yumurta,
  • 1 paketten 1 çay kaşığı az kabartma tozu ve un

 

Hazırlanışı:

  1. önce un hariç tüm malzemeleri karıştırıyor sonra kıvamı buluncaya kadar unu azar azar eliyorsunuz.
  2. kıvamı tutunca iyice yoğuruyorsunuz. bu kurabiye hamurunun çok fazla yoğurulması gerekiyormuş. yoğurduktan sonra üzerini örtüp içini hazırlamaya başlıyorsunuz.
  3. bir tavaya 3 elmayı rendeleyip, 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı tarçın ilave ederek pişiriyorsunuz. pişince yarım su bardağından biraz az dövülmüş ceviz ekliyorsunuz.
  4. hamuru üç bezeye ayırıp her bir bezeyi orta boy pizza hamuru genişliğinde açıyorsunuz. (hamur ne çok ince ne de çok kalın olsun) herbirini 8 eşit üçgene bölüp geniş taraflarına 1 tatlı kaşığı kadar elmalı içten koyuyorsunuz. üçgenleri sarıp kıvrılan kenarları üste gelecek şekilde tepsiye diziyor ve üstlerine birşey sürmeden 170C'de hafif pembeleşene kadar pişiriyorsunuz.
  5. biraz soğuyunca üzerlerine pudra şekeri serpiyorsunuz... (pişerken kenarları hemen kahverengi olmaya başlarsa 150C'ye getirip öyle pişirin...)

Comments

tarifleriniz süper teşekkürler bu siteden aldığım tüm tarifler muhteşem başarılar.bu arada takip eden arkadaşlar katmer poğaçayı denemelisiniz.başarılar.

çok merak ediyorum...nişanlıma yollamak üzre hazırlanan listede ilk sırayı elmalı kurabiye doldurmuştu...umarım istediği gibi olur...sonucu yazıcam...merakla bekliyorum..ve işe koyuluyorumm...

kuRabıye taRiFini aLdm yapıcam..inşaLLaH..quzeL oLurSa miSaFirLeRime de ikRam eDicemm..payLaşım icin teşekküR edeRim !!

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)