teyzemin salataları
elmalı kek

sultan lokumu

sultan_lokumu.jpg

galiba bu haftayı teyzemin tarifleri haftası ilan etmem gerekecek çünkü geçen cuma bana bir hafta yetecek kadar tarif verdi. benim bu tarifler arasından en çok sevdiğim tarifi bugün yazacağım; sultan lokumu.

bu tarifi uygulamak için;

  • 1 kg. süt,
  • 1 paket (250 gr) margarin,
  • 2 su bardağı şeker,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı + 2 yemek kaşığı un,
  • ceviz
  • ve tarçın gerekiyor.

Hazırlanışı:

  1. önce unla yağı kavurun. şekeri ekleyip kavurmaya devam edin. sütü azar azar ekleyin, çırparak pişirin. oldukça yoğun bir muhallebi kıvamına gelip pişince ocaktan indirin. hemen vanilyayı ekleyip 10 dk. çırpın.
  2. buzdolabında en az 2-3 saat bekletin. soğuyunca her birinden ceviz büyüklüğünde parçalar alın, içine ceviz + tarçın karışımından koyup kapatın ve yuvarlayın. lokumları hindistan cevizi serpilmiş tepsiye dizin. her tarafının hindistan cevizine bulanmasını sağlayıp, kürdan batırın. servis edene kadar buzdolabında saklayın...

Comments

Selamün Aleyküm...

Bugün gideceğim toplantı için Sultan lokumu yaptım. "Altındaki yorumlardan esinlenerek..." Biraz şekil vermekte zorlandım. Dolapta fazla bekletemedim çünkü. Neyse tam istediğim gibi bir tat elde edemedim. Biraz hamur gibi bir tadı var sanki. Tadı nasıl bir şey ki bunun :(( ühühüühühühüh çok üzüldüm yaa:(

"Çok heveslenmiştim ama sanırım giderken götürmeyeceğim:((("

sevgili Derya C. nin yorumunun altina belki yakismayacak ama..
ben sultan lokumunu hafta sonu denedim nerde hata yaptim bilmiyorum ama bekledigim gibi olmadi.cevizleri icinde tutmakta zorlaninca harca karistirdim,zar zor sekil verebildim...tadi ne helvaya ne muhallebiye benzedi :(( buna ragmen yorumlari tekrar okuyunca tekrar deneme istegi uyandi..hirs yaptim,mutlaka tutturacagim :)
cok tarif denedim portakal agacindan hicbirinde sorun yasamadim,hepsi harika olmustu..

Bu akşam yaptım lokumları,sonuç...MUH-TE-ŞEM!Üstelik bu kez annem de gerçekten çok beğendi(inanamıyorum:))Bisküvili pasta tadı da var çok hoşuma gitti,çok teşekkürler..

(Valla umarım arka arkaya yaptığım bu tarifler işe yarar da biraz olsun kilo alırım:))

Ağzınızın tadı hiç bozulmasın:)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)