teyzemin salataları
elmalı kek

sultan lokumu

sultan_lokumu.jpg

galiba bu haftayı teyzemin tarifleri haftası ilan etmem gerekecek çünkü geçen cuma bana bir hafta yetecek kadar tarif verdi. benim bu tarifler arasından en çok sevdiğim tarifi bugün yazacağım; sultan lokumu.

bu tarifi uygulamak için;

  • 1 kg. süt,
  • 1 paket (250 gr) margarin,
  • 2 su bardağı şeker,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı + 2 yemek kaşığı un,
  • ceviz
  • ve tarçın gerekiyor.

Hazırlanışı:

  1. önce unla yağı kavurun. şekeri ekleyip kavurmaya devam edin. sütü azar azar ekleyin, çırparak pişirin. oldukça yoğun bir muhallebi kıvamına gelip pişince ocaktan indirin. hemen vanilyayı ekleyip 10 dk. çırpın.
  2. buzdolabında en az 2-3 saat bekletin. soğuyunca her birinden ceviz büyüklüğünde parçalar alın, içine ceviz + tarçın karışımından koyup kapatın ve yuvarlayın. lokumları hindistan cevizi serpilmiş tepsiye dizin. her tarafının hindistan cevizine bulanmasını sağlayıp, kürdan batırın. servis edene kadar buzdolabında saklayın...

Comments

ben de yaptim, basardim :) oglusumun dogumgunu icin bu aksam... yani aynen ben de yorumlari okuyunca ben bu isi becermicem kesin ama hadi bakalim diye baslamistim. cunku bende gercekten de sekil problemi vardir. tadi harika olur yaptigim seylerin ama goruntusu bi felaket :) nasil olduysa oldu, aynen su fotograftaki gibi gorunmeyi basardi lokumlarim. :) ama disardan almadigima inandirmakta gucluk cektim misafirlerimi. boyle bi dezavantaji var bu lokumun :)

nuray, sultan lokumunu tutturan biri olman harika! umarım ben de deneyince başarabilirim.

Merhabalar Hatice,
cuma gunu gelen misafirlerim icin sultan lokumunu denedim.. ve sonuc harika oldu.. teyzenin soyledigi gibi suyla yuvarlayinca guzel sekil aliyor.. yorumlari okudugum zaman acaba ben yapabilecekmiyim ki? diye dusunmustum.. ama sanirim benimki acemi sansi oldu :) ve sonuc beni cok mutlu etti.. ayrica kapali bir sekilde buzdolabinda bekletilirse 3-4 gun kurumadan kaliyor..:) bugun kalan muhallebiyide lokum yaptim..hmmm :D
teyzenin ve senin ellerinize saglik..
saglicakla kal..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)