teyzemin salataları
elmalı kek

sultan lokumu

sultan_lokumu.jpg

galiba bu haftayı teyzemin tarifleri haftası ilan etmem gerekecek çünkü geçen cuma bana bir hafta yetecek kadar tarif verdi. benim bu tarifler arasından en çok sevdiğim tarifi bugün yazacağım; sultan lokumu.

bu tarifi uygulamak için;

  • 1 kg. süt,
  • 1 paket (250 gr) margarin,
  • 2 su bardağı şeker,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı + 2 yemek kaşığı un,
  • ceviz
  • ve tarçın gerekiyor.

Hazırlanışı:

  1. önce unla yağı kavurun. şekeri ekleyip kavurmaya devam edin. sütü azar azar ekleyin, çırparak pişirin. oldukça yoğun bir muhallebi kıvamına gelip pişince ocaktan indirin. hemen vanilyayı ekleyip 10 dk. çırpın.
  2. buzdolabında en az 2-3 saat bekletin. soğuyunca her birinden ceviz büyüklüğünde parçalar alın, içine ceviz + tarçın karışımından koyup kapatın ve yuvarlayın. lokumları hindistan cevizi serpilmiş tepsiye dizin. her tarafının hindistan cevizine bulanmasını sağlayıp, kürdan batırın. servis edene kadar buzdolabında saklayın...

Comments

gerçekten çok güzel bir tatlı tariflerin için teşekkürler Hatice'ciğim daha öncede yapmıştım herkesin çok hoşuna gitmişti şimdide bayram için yapıcam teşekkürler..

Uzun zamandir tarifi denemeyi istiyordu ama biraz cekinmistim olmaz diye sonunda dun denedim harika oldu yapimida cok kolay tesekkurler

Selam Hatice;

Dün kızımın doğumgünüydü.Sultan Lokumunu en sonunda denedim ve yaptım.Herşey gayet güzeldi yanlız ben tarçın ve cevizleri birbirine bulayıp karıştırınca rengi tam beyaz olmadı .Bir daha ki sefere daha mı az tarçın koysam acaba?


Ama herşeye rağmen bence muhteşem bir tatlı...Tarifini isteyene de hemen sitenin ismini verdim...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)