teyzemin salataları
elmalı kek

sultan lokumu

sultan_lokumu.jpg

galiba bu haftayı teyzemin tarifleri haftası ilan etmem gerekecek çünkü geçen cuma bana bir hafta yetecek kadar tarif verdi. benim bu tarifler arasından en çok sevdiğim tarifi bugün yazacağım; sultan lokumu.

bu tarifi uygulamak için;

  • 1 kg. süt,
  • 1 paket (250 gr) margarin,
  • 2 su bardağı şeker,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı + 2 yemek kaşığı un,
  • ceviz
  • ve tarçın gerekiyor.

Hazırlanışı:

  1. önce unla yağı kavurun. şekeri ekleyip kavurmaya devam edin. sütü azar azar ekleyin, çırparak pişirin. oldukça yoğun bir muhallebi kıvamına gelip pişince ocaktan indirin. hemen vanilyayı ekleyip 10 dk. çırpın.
  2. buzdolabında en az 2-3 saat bekletin. soğuyunca her birinden ceviz büyüklüğünde parçalar alın, içine ceviz + tarçın karışımından koyup kapatın ve yuvarlayın. lokumları hindistan cevizi serpilmiş tepsiye dizin. her tarafının hindistan cevizine bulanmasını sağlayıp, kürdan batırın. servis edene kadar buzdolabında saklayın...

Comments

Merhaba Hatice, sultan lokumunu yapmaya heveslendim, yorumlar beni biraz korkutsa da...Sana sorum su; cevizi dovup oyle mi karistiriyoruz tarcinla?

merhaba yaklaşık bir yıldır sitenizi takip ediyorum.denediğim tariflerin hepsi çok güzel olduğundanmıdır bilmiyorum hiç yorum yazmamıştım .sultan lokumunu ne zamandır yapmak istiyordum fakat bir türlü cesaret edememiştim (özellikle yorumlardan sonra)neyse dün işyerinde karar verdim cesaretimi toplayıp akşam yaptım.
her ihtimale karşı yarım ölçülerle yaptım .175 gr margarin,2,5 su bardağı süt ve 1 su bardağı+1 yemek kaşığı un vs. malzemelerde bir yanlışlıkmı var bilmiyorum benimkisi muhallebi değilde un helvası kıvamında oldu.ama sonuç genede güzeldi.teyzenin ve senin ellerine sağlık görüşmek üzere


Zülayha genelde unun kokusu çıkana kadar kavruluyor.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)