ıspanaklı börek
Fine Gardening

tiramisu

Tiramisu

dün akşam sofra'nın aralık 2001 sayısında ebru karanfilci'nin verdiği tiramisu tarifini denedim.

tiramisu için gerekenler:

 • 1 hazır pandispanya,
 • 1 çay fincanı sıcak su,
 • 2 çorba kaşığı neskafe,
 • 2 çorba kaşığı tozşeker,
 • 1 tatlı kaşığı kakao,
 • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi. (ben 2 tatlı kaşığı kakao kullandım)


krema için de

 

 • 4 su bardağı süt,
 • 1 yumurta,
 • 1 paket (200 gr) labne peyniri,
 • 3 kahve fincanı un,
 • 3 kahve fincanı toz şeker (+ benim eklemediğim 2-3 dövülmüş damla sakızı) gerekiyor.

Hazırlanışı:

 1. kremayı yapmak için süt, un, yumurta ve tozşekeri (ve kullanıyorsanız damla sakızlarını) bir tencereye alıp blendırdan geçirin. ateşe koyup sürekli karıştırarak muhallebi kıvamını alana kadar pişirin. 10 dk. soğutun. bu arada sıcak su, ikişer çorba kaşığı neskafe ve toz şekeri karıştırın. ikiye ayırdığınız pandispanyaların iç yüzlerini bununla ıslatın.
 2. krema soğuyunca içine bir paket labne peynirini ekleyin, karıştırarak iyice yedirin. kremanın yarısını servis tabağındaki pandispanyanın üzerine kalın bir şekilde sürün. diğer pandispanya katını üzerine kapatın. kalan kremayla pandispanyaları tamamen kaplayın. birkaç dakika soğuduktan sonra süzgeç yardımıyla kakao ve Türk kahvesini serpin.
 3. buzdolabında 4-5 saat dinlendirip servis yapın... [tarifin aslında kakaolu pandispanya kullanılıyor ama sade pandispanya ile daha hafif oluyor...]

Comments

Merhaba,

Öncelikle bizlerle paylaştığınız tarif doğru ölçülerle yapılınca süper, elinize yüreğinize sağlık çok teşekkürler... Adına değil tadına bakalım;)

Tiramisu bu değildir diyen arkadaşlar, burası Yemekteyiz tipi programlarda olduğu gibi yapıcı olmayan eleştirilerin paylaşılacağı bir ortam değil. Uzun zamandır buradan aldığım tarifler sayesinde çok güzel yemekler ve tatlılar kazandırdım mutfağıma. Önemli olan paylaşımlarımızı yapıcı bir dille yapmak.

arkadaslar ben yurtdısında yumurta maskarpone ve sekerle yapıyordum artık Istanbula tasındım ve kremasını burdada öyle yapmak ıstıyorum ama hıc bı yerde maskarponeyı bulamıyorum nerde bulabılırım???
yardımcı olursanız sevınırım....

canım tiramisu benim sık sık yaptığım ve beğeni topladığım bir tatlıdır ama senin tiramisunun malzemeleri hem az gibi hemde çok gibi... görünüşüde normal tiramisuya hiç benzemiyo kekinin kakaolu olması lazımki görünüşüde tadıda güzel olsun dimi... misafirlerime sık sık yaparım herkezde beğenmeden ve tarifini almadan evimden gitmiyolar ama yinede emeğine sağlık

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)