ıspanaklı börek
Fine Gardening

tiramisu

Tiramisu

dün akşam sofra'nın aralık 2001 sayısında ebru karanfilci'nin verdiği tiramisu tarifini denedim.

tiramisu için gerekenler:

 • 1 hazır pandispanya,
 • 1 çay fincanı sıcak su,
 • 2 çorba kaşığı neskafe,
 • 2 çorba kaşığı tozşeker,
 • 1 tatlı kaşığı kakao,
 • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi. (ben 2 tatlı kaşığı kakao kullandım)


krema için de

 

 • 4 su bardağı süt,
 • 1 yumurta,
 • 1 paket (200 gr) labne peyniri,
 • 3 kahve fincanı un,
 • 3 kahve fincanı toz şeker (+ benim eklemediğim 2-3 dövülmüş damla sakızı) gerekiyor.

Hazırlanışı:

 1. kremayı yapmak için süt, un, yumurta ve tozşekeri (ve kullanıyorsanız damla sakızlarını) bir tencereye alıp blendırdan geçirin. ateşe koyup sürekli karıştırarak muhallebi kıvamını alana kadar pişirin. 10 dk. soğutun. bu arada sıcak su, ikişer çorba kaşığı neskafe ve toz şekeri karıştırın. ikiye ayırdığınız pandispanyaların iç yüzlerini bununla ıslatın.
 2. krema soğuyunca içine bir paket labne peynirini ekleyin, karıştırarak iyice yedirin. kremanın yarısını servis tabağındaki pandispanyanın üzerine kalın bir şekilde sürün. diğer pandispanya katını üzerine kapatın. kalan kremayla pandispanyaları tamamen kaplayın. birkaç dakika soğuduktan sonra süzgeç yardımıyla kakao ve Türk kahvesini serpin.
 3. buzdolabında 4-5 saat dinlendirip servis yapın... [tarifin aslında kakaolu pandispanya kullanılıyor ama sade pandispanya ile daha hafif oluyor...]

Comments

güsel bi tarif

Merhaba Hatice hanim,
Sitenizin ilk ziyaretcilerindenim bende TR disinda yasiyorum kac zamandir mayasiz pogaca yampak istiyordum daha once cok yapiyordum fakat uzun zamandir yapmadigim icin tarif aklimdan ucup giiti..Iyikide gitmis yoksa bu essiz siteden bi haber yasiycaktim... Sitede dolasirken birden aklima tiramisu geldi esimin ve tabiki benimde en cok sevdigimiz tatli..Tiramisuyu ilk defa 2 yil once sevgililer gunude yapmistim ve allahtan cok ama cok lezettli olmustu, tarifinide pastane sahibi olan bir tanidiktan almistim hazirlamasi cok kolay olmustu...pogaca tarifinde oldugu gibi tarifi hayal meyal hatirliyorum fakat nedense krema hazirlamak yerine hazir krem santi kullanmistim diye hairliyorum..sorum sizinde tahmin edeceginiz gibi krema hazirlamak yerine hazir krem santi kullanirsam ayni lezzeti elde edermiyim birde miktarini soylerseniz cok sevinirim ve son olarak da krem saniye ekstradan birsey eklemeye gerek varmi simdiden cok cok cok tesekkurler...
Seviler Ani

labne koymasak olurmu

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)