Kabak tatlılı pasta
kısır

şekerpare

şekerpare
"teyze, öğlen arasında sana geleceğim" dediğim zaman teyzemin cevabı "gel, fotoğraf makineni de getir." oldu. gittiğim zaman teyzem "senin de geleceğini bilseydim daha değişik tarifler yapardım" diyordu ama bence şekerpare diğer tüm yaptıklarını gölgede bırakacak kadar güzel olmuştu... malzemeler:
 1. şekerpare için:
  • 1 paket margarin, oda sıcaklığında
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 4 yemek kaşığı irmik
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi
  • 2 yumurta
  • 4 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
 2. şerbeti için:
  • 3 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • yarım limonun suyu
 3. üzerlerine:
  • fındık içi

Şekerparelerin hazırlanması:

1. 1 paket yumuşak margarin, 1 su bardağı pudra şekeri, 4 yemek kaşığı irmik, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi, 2 yumurta, 4 su bardağı un, 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozunu karıştırarak yumuşak bir hamur elde edin. (unu her zamanki gibi azar azar ekleyin.)

2. Hamurdan kurabiye yapar gibi küçük parçalar alıp hafif düzleyin. Hepsini tepsiye dizip üzerlerine birer fındık yerleştirin.

3. Önceden ısıtılmış fırında pişirin.

Şerbetin hazırlanması:

1. 3 su bardağı şekeri ve 4 su bardağı suyu küçük bir tencerede kaynatın. Kaynadıktan 5 dakika sonra yarım limonun suyunu ekleyip kısa bir süre daha kaynatın.

2. Ateşten alıp ılıtın. 3. Şekerpareler piştiği zaman fırından çıkarıp 3 dakika bekletin.

3 dakika sonunda ılık olan şerbeti (püf noktası; şekerpareler sıcak, şerbet ılık olmalı) şekerparelerin üzerine gezdirin.

4. Tepsinin üzerine başka bir tepsi kapatıp servis yapacağınız zamana kadar bekletin.

Comments

Meraba hatice ben nurdan bu sitede yeniyim ve gezdiğimde ne kadar güzel bi site olduğunu anladım.Gerçekten mükkemmel bi siten var.Ben de aynı pastaları yapmaktan sıkılan biri olarak senin sitendeki bu güzel pastaları deniyeceğim.Ayrıca bu sitenin ikinci güzel yönü de her konu hakkında yorum yapılması ve soru sorulabilmesi.Ben de bundan sonra senin sitenin tutkunlarından biriyim.
Benim sorunum şerbet.Şekerlenmemesi için şerbeti kaç dakika kaynatmalıyım?
şimdiden teşekkürler ve de selamlar=)

sitenizi internette dolasirken tesadufen gordum..yemek yapmaktan ve yeni tadlar kesfedip denemeye bayiliyorum...henuz hic bir tarifinizi denemeye firsatim olmadi ama hemen hemen hergun sitenize giriyorum...cok sicak ve inanilmaz guzel,zengin bir site...yemek disinda ev dekorasyonu ilede ilgilendiginizi gordum.rica etsem bir kac orgu modelinede sitenizde yer verir misiniz? sevgiler..ITALYA,dan DONE

haticecigim, bugun sekerpareyi denedim cok nefis ve guzel oldular. hamurunu cok cabuk ve kolayca yogurdum, minik minik sekilendirdim ve pistikten sonra'da hic catlamadi. bir firintepsi dolusu oldu, saydim tam 49 adet. firsat buldukca diger tarifleri'de denemeye gayret ediyorum. sevgilerimle - nese

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)